Sprzęt strzelecki produkowany w Zakładach Mechanicznych Tarnów można była oglądać, a nawet wziąć do ręki podczas obchodów 71. rocznicy bitwy pod Jaktorowem. W miejscowości Budy Zosine stoczono jedną z największych bitew partyzanckich w czasie II wojny światowej po zachodniej stronie Wisły. Uczestnicy uroczystości mogli także spróbować swoich sił w mobilnej strzelnicy ćwiczebnej.
Przypomnimy, że tarnowski obiekt szkolenia i treningu strzeleckiego jest wykorzystywany między innymi przez Służbę Celną, Policję i Siły Zbrojne RP. Zapewnia on możliwość bezpiecznego prowadzenia ognia amunicją ostrą z pistoletów o kalibrze do 11,43 mm oraz z pistoletów maszynowych o kalibrze do 9 mm. Strzelnica kontenerowa umożliwia zorganizowanie szkolenia praktycznie w każdym miejscu, przy minimalizacji problemów logistycznych. Jej oprzyrządowanie pozwala na zastosowanie różnych metod treningowych z użyciem tarcz lub ruchomych celów, ale także sekwencji filmowych. Dzięki symulatorowi sytuacji zagrożenia osoby prowadzące szkolenie mogą się poczuć jak podczas akcji. Co ważne w zależności od specyfiki szkolenia istnieje również możliwość edytowania własnych scenariuszy taktycznych poszczególnych sekwencji.
– Staramy się być blisko naszych odbiorców. Stąd nasza obecność w takich miejscach jak Budy Zosine i zorganizowany tu piknik historyczno-wojskowy – mówi dyrektor handlowy Zakładów Mechanicznych Tomasz Berezowski. Warto przypomnieć, że podczas bitwy pod Jaktorowem 27 września 1944 r. Niemcy rozpoczęli zakrojoną na szeroką skalę operację wymierzoną przeciwko partyzantom. Grupa Armii Krajowej „Kampinos” przystąpiła do odwrotu w kierunku Gór Świętokrzyskich. Dwa dni później we wsi Budy Zosine pod Jaktorowem zgrupowanie zostało otoczone przez wojska niemieckie. Po całodziennym boju ze znacznie silniejszą armią okupacyjną grupa „Kampinos” została rozbita. Kilku oddziałom udało się jednak wyrwać z okrążenia. W walce poległo blisko 200 polskich żołnierzy, 120 zostało rannych, a 150 wzięto do niewoli.
Uroczystości rocznicowe, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się się na cmentarzu wojennym AK w Budach Zosinych. Po mszy św. odbył się apel poległych. Oddano salwę honorową i złożono wieńce. Na uroczystościach, w których wzięło udział około 1 500 uczestników obecni byli przedstawiciele władz lokalnych i centralnych. Nie zabrakło przedstawicieli Wojska Polskiego, Policji i innych służb mundurowych. Na miejscu odbył się też pokaz pojazdów i sprzętu wojskowego, policyjnego oraz strażackiego.
—
MK