Don't Miss
Home » Kultura » 10 lat z poezją Józefa Barana – Moje marzenia są wielkie…

10 lat z poezją Józefa Barana – Moje marzenia są wielkie…

Resize_of_IGP9261Już po raz dziesiąty w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie odbył się Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana. Spotkaniu w tym roku towarzyszyło hasło „Moje marzenia są wielkie, jestem więc najbogatszym człowiekiem na świecie”. Do konkursu zgłosiło się 71 uczniów z 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego. Recytującym wiersze uczniom przysłuchiwało się jury pod przewodnictwem prof. Bolesława Farona – historyka literatury polskiej, krytyka i publicysty, byłego ministra edukacji i samego poety, Józefa Barana. Jurorom najbardziej spodobały się interpretacje: Gabrieli Golec ze Szkoły Podstawowej w Joninach, Klementyny Policht z Gimnazjum w Zaborowie oraz Kingi Michoń z Technikum Nr 3 przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

Trudno uwierzyć, ale to już dziesiąta edycja konkursu. Za tę znakomitą formę promocji mojej poezji dziękuję Gminnemu Ośrodkowi Kultury z dyrektorem Piotrem Kania na czele, Agnieszce Kwaśniak-Wiśniewskiej, polonistce miejscowego zespołu szkół, ale nade wszystko uczniom i ich opiekunom, którzy w tym konkursie uczestniczą. Sumując wszystkie edycje konkursu, można doliczyć się około 700 uczestników! Tym sposobem prawdziwie rozsiewa się żywe ziarno poezji, które kiedyś może w wielu sercach wzrośnie – komentował zadowolony poeta Józef Baran.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 71 uczestników, którzy reprezentowali 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z 35 miejscowości. Obecny na spotkaniu Andrzej Potępa, starosta powiatu brzeskiego wyrażał radość z faktu, że konkurs sławi nie tylko dorobek poety, ale i także powiat brzeski.

Cieszę się, że możemy być w pewnej części współautorami tego projektu wspomagając go finansowo. To, że sam autor uczestniczy w takim konkursie to z pewnością większa trema dla was, ale i mobilizacja. Chciałbym pogratulować Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Borzęcinie, który ma tak różnorodną ofertę. Od muzyki klasycznej poprzez rockową, różne konkursy i wiele innych działań tworząc pełną paletę oferty kulturalnej – mówił starosta, który na spotkanie przybył wspólnie z wicestarostą Ryszardem Ożógiem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Kazimierzem Brzykiem.

Wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak zwrócił uwagę, że 10. konkurs poezji odbywa się w roku, w którym miejscowość Borzęcin świętuje jubileusz 650-lecie powstania. Przypomniał o książce wydanej przed kilkoma miesiącami „Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana”, w której poeta na ponad 300 stronach zebrał utwory dotyczące swojej rodzinnej miejscowości powstałe na przestrzeni ponad 45 lat.

X Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana wpisuje się w rok jubileuszy w gminie Borzęcin. W 2014 roku świętujemy 650 – lecie powstania dwóch miejscowości Borzęcin i Przyborów, oraz okrągłe rocznice najważniejszych imprez: Dni Gminy Borzęcin i Święta Grzyba. Ale sam konkurs jest wyjątkowy, bo przecież od samego początku poeta Józef Baran, zasiadając w jury w nim uczestniczy. To literacki ewenement, który podkreśla związki poety z Borzęcinem, w sposób szczególny wyeksponowane w ostatnim wydawnictwie Gminnej Biblioteki Publicznej pt. „Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana” – podkreślał Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestniczyły wszystkie osoby, które zgłosiły swój udział i przybyły do Borzęcina. Uczniowie prezentowali jeden z przygotowanych tekstów. Do drugiego etapu dostali się Ci, którzy swoją interpretacją wierszy Józefa Barana wzbudzili największe uznanie komisji konkursowej. W kategorii szkół podstawowych do finału dostało się 6 osób, z gimnazjum 8 osób, natomiast ze szkół średnich 5 uczniów.

Recytatorów oceniało jury konkursowe w składzie: prof. Bolesław Faron – profesor, historyk literatury polskiej, krytyk i publicysta, były minister edukacji – przewodniczący komisji, Józef Baran – poeta, Elżbieta Kowal – wychowawczyni szkolna Józefa Barana, Kinga Białek – dyrektor Zespołu Szkół w Borzęcinie, Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska – polonistka, Maria Marek – dyrektor Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku, Piotr Kania – dyrektor GOK w Borzęcinie.

To bardzo optymistyczne, że młodzież czyta wiersze, że tak liczna grupa poświęca się temu, by te wiersze recytować – mówił Bolesław Faron. – Uczestnicy reprezentują wysoki poziom, a to też pewnie zasługa nie tylko uczniów, ale i ich opiekunów. Poezja Józefa Barana to przede wszystkim dobra poezja, poezja dojrzała, o życiu, poezja egzystencjalna poza poezją lokalną, o Borzęcinie o najbliższych poety.

Na wysoki poziom przygotowanych tekstów zwrócił uwagę poeta, Józef Baran.

– Sięgano po trudne wiersze, ale wiele z nich świetnie zinterpretowanych, szczególnie w grupie gimnazjalistów. Słuchałem z napięciem. Niektóre zabrzmiały inaczej, niż wybrzmiewają w mojej głowie. Pojawiły się także wiersze, o których ja nawet zapomniałem, a ku mojemu zdziwieniu świetnie wypadły – przyznawał poeta.

Ostatecznie, jurorzy zdecydowali o przyznaniu pierwszego miejsca w kategorii szkół podstawowych Gabrieli Golec ze Szkoły Podstawowej w Joninach. Bardzo dobre, drugie miejsce zajęła Weronika Czesak ze Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym, a trzecie Wiktoria Mielec ze Szkoły Podstawowej w Domosławicach. Wyróżniono Laurę Karpińską i Gabrielę Mastalerz – obie ze Szkoły Podstawowej w Bruśniku.

Wśród gimnazjalistów zwyciężyła Klementyna Policht z gimnazjum w Zabawie, świetnie wypadła Aneta Wesołowska z Borzęcina (drugie miejsce), a trzeci Maciej Prokop z Łysej Góry. Wyróżniono Filipa Wojtasińskiego z gimnazjum w Łysej Górze oraz Aleksandrę Sak z gimnazjum w Niedomicach.

W kategorii szkoła ponadgimnazjalna najlepsza była Kinga Michoń z Technikum Nr 3 przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, a drugie miejsce zajął Patryk Cebulski z LO-Zespół Szkół w Niepołomicach. Wyróżniono ex aequo: Marlenę Janeczek z Technikum-Zespół Szkół w Szczurowej oraz Katarzynę Sozańska z IV LO W Tarnowie.

Dziękuję wam za to wielkie przeżycie, dajecie poznać, że warto pisać, bo wiersze się wam podobają i recytujecie je z przejęciem. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać – podsumowywał Józef Baran.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy a ich opiekunowie – podziękowania za przygotowanie uczniów.

Dzięki wsparciu sponsorów finalistom konkursu, w sumie 19 uczniów, oraz ich nauczycielom wręczono cenne nagrody książkowe, wśród których oprócz przepięknych albumów i publikacji popularnonaukowych znalazły się również książki Józefa Barana. Staramy się tym samym jeszcze lepiej promować twórczość naszego najwybitniejszego poety, a tym samym kulturę lokalną – informował Piotr Kania z borzęcińskiego GOK. – Warto przypominać tych, którzy od lat wspierają ten konkurs, a przecież dziesiąta edycja to małe podsumowanie. Są to: Rada Gminy Borzęcin, wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa i Rada Powiatu Brzeskiego, Krakowski Bank Spółdzielczy – Oddział Szczurowa Filia Borzęcin – dyrektor Andrzej Stoliński. Za wszelkie wsparcie serdecznie dziękuję – mówił Kania.

Konkurs – od jego początku – organizują Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska polonistka z Zespołu Szkół w Borzęcinie.

Józef Baran (ur. 17 stycznia 1947 w Borzęcinie) – poeta, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. Ostatnio poznajemy go jako podróżnika, wędrującego po niemal wszystkich kontynentach. Jednak bez względu na to gdzie jest w dalekich Amerykach, Australii , Azji czy tu w Polsce i Borzęcinie wszędzie tam potrafi bardzo intensywnie obserwować ludzi ich sposób myślenia, zachowania, uczucia…. Inspiruje go życie, które rodzi się na naszych oczach. Tomiki wierszy Józefa Barana ukazały się w przekładach w Rosji i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski, węgierski. Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów.

ug