„Uzależnionych jest ponad milion Polaków, niemal cztery miliony piją ryzykownie, szkodliwie alkohole, dwa miliony polskich dzieci żyje w rodzinie z problemem alkoholowym” – czy to tylko teoria? Propaganda? Coś co nas nie dotyczy? Czy problemy z alkoholem mają inni, inne rodziny? Nie my? Może warto się nad tym zastanowić? Czy przypadki alkoholizmu w rodzinie wypieramy z własnej świadomości, licząc na to że „kiedyś będzie dobrze”?
==
Hasło czterdziestego szóstego już Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu brzmi: „Ojciec – świadek wiary i trzeźwości”. Celem Tygodnia jest nie tylko zachęcenie do abstynencji od alkoholu, ale może przede wszystkim jest to czas modlitwy za ludzi uzależnionych od alkoholu i za ich rodziny. Całkowita rezygnacja z alkoholu na tych kilka dni nawet przez pijących rzadko i niewiele może być formą pokuty za nadużywających alkoholu. Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych.
W liście skierowanym do wiernych bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości podkreślił wielką rolę ojca w rodzinie. „Budowanie dobrej rodziny i wychowywanie dzieci nie jest możliwe, gdy brakuje trzeźwości. Dlatego też jednym z podstawowych obowiązków ojca jest troska o trzeźwość własną, ale też trzeźwość żony i dzieci” – zaznaczył.
Bp Bronakowski zwrócił uwagę na skalę problemu. „Uzależnionych jest ponad milion Polaków, niemal cztery miliony piją ryzykownie, szkodliwie alkohole, dwa miliony polskich dzieci żyje w rodzinie z problemem alkoholowym” – napisał.
Jak podkreślił bp Bronakowski, polskie rodziny, polskie społeczeństwo, potrzebują dzisiaj trzeźwych ojców, ale potrzebują także trzeźwych ojców duchownych. „Kapłani powinni z ojcowską miłością zaangażować się w ochronę trzeźwości polskich rodzin” – zaznaczył.
Jak co roku Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości przygotował vademecum skoncentrowane wokół tematu przewodniego. Są w nim także m.in. pomoce liturgiczne, modlitewnik Apostoła Trzeźwości, konspekty katechez i wykaz instytucji, do których mogą się zwrócić osoby walczące o trzeźwość własną lub swoich bliskich. Więcej informacji o tygodniu modlitw na: www.duszpasterstwotrzezwosci.pl.
—
za gosc.pl