Bp Jan Piotrowski objął kanonicznie diecezję kielecką 28 listopada. W sobotę 29 listopada odbył się uroczysty ingres nowego pasterza diecezji do kieleckiej katedry. Przypomnijmy – Ksiądz biskup dr Jan Piotrowski urodził się w Szczurowej, która jest jednocześnie jego parafią rodzinną.
W uroczystości uczestniczy wielu biskupów, w tym nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, duchowni z diecezji tarnowskiej i kieleckiej, siostry zakonne i wierni świeccy.
– Tam, gdzie głosi się słowo Boże, zawsze zwiastuje ono wiosnę duchowej odnowy – powiedział w homilii bp Piotrowski. Przypomniał o misyjnym powołaniu Kościoła i każdego ochrzczonego. Nawiązał do dziejów chrześcijaństwa na kieleckiej ziemi, a także do wizyty św. Jana Pawła II na lotnisku w Masłowie. – Czy spotkany przeze mnie Chrystus staje się darem dla innych? A powinien nim być, bowiem jako dzieci Kościoła jesteśmy uczestnikami obfitości Bożej łaski – podkreślał hierarcha.
Jako przykład człowieka włączonego w dzieło ewangelizacji bp Piotrowski podawał Matkę Bożą, patronkę diecezji kieleckiej.
– Na jej wzór mamy być zaczynem miłości, dobroci, prawdy. Świat potrzebuje odpowiedzi zachęcających, dających nadzieję. Kościół powinien być miejscem dialogu i bezinteresownego miłosierdzia, w którym wszyscy mogą poczuć się przyjęci. Takiego Kościoła pragnę dla was wszystkich. Chcę wam wiernie służyć i z miłością głosić Ewangelię – mówił nowy biskup kielecki.
Ksiądz dr Jan Piotrowski, s. Jana i Natalii Giemza, urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej, która jest jednocześnie jego parafią rodzinną. Po ukończeniu szkoły średniej w Radłowie i po złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 r.
Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach: Przecław i Mielec – Ducha Świętego. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został minowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła a w 1995 sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Z kolei w roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu otrzymując tytuł licencjata z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, na podstawie rozprawy pt.: „Zakładanie i dojrzewanie Kościoła w Kongijskiej Krainie Grand Niari (druga ewangelizacja 1883-1991)”. W latach 1997-1999 podjął, z krótką przerwą (w czasie której pełnił obowiązki kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej, a po śmierci proboszcza administratora miejscowej parafii), posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. W latach 2000-2010 pełnił z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji, funkcję Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ponadto w dniu 24 marca 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała ks. Jana na Konsultora ds. Misyjnych KEP.
Od dnia 22 listopada 2009 r. pełnił urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączy. Był dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. W wymiarze diecezjalnym – członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz Rady Kapłańskiej.
W dowód uznania za gorliwą posługę kapłańską Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył ks. Jana w dniu 26 stycznia 2004 r. godnością Kapelanem Jego Świątobliwości.
14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Jana Piotrowskiego, proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej przydzielając mu stolicę tytularną Siniti. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią. Głównym konsekratorem był bp Andrzej Jeż, a towarzyszyli mu abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz bp senior Władysław Bobowski.
Zainteresowania naukowe: misjologia, historia misji, antropologia kulturowa
Inne zainteresowania: muzyka klasyczna, rower, pływanie
Znajomość języków: angielski, francuski, włoski, hiszpański, munukutuba (Kongo Brazaville)
—
Ks. Zbigniew Wielgosz/www.tarnow.gosc.pl / diecezja.tarnow.pl / IB