27 marca szkoła obchodziła Międzynarodowy Dzień Teatru, który w Polsce dodatkowo zbiegł się z 250-leciem Teatru Narodowego w Warszawie. Dzień ten wpisał się na stałe w tradycję szkoły.
Ogólnopolski projekt organizowany z okazji tego dnia nosi nazwę „Dotknij Teatru”. W całej Polsce we wszystkich teatrach podejmuje się różnorodne działania upowszechniające tę dziedzinę sztuki. Uczniowie ZSTiO także postanowili włączyć się w promowanie magicznego świata teatru.
Podobnie jak w zeszłym roku, uczniowie ze szkół gimnazjalnych naszego powiatu mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o teatrze „Z Teatrem na Ty”, składającym się z dwóch etapów. W pierwszym z nich, trzyosobowe drużyny pisały test wiedzy o teatrze i dramacie, a w drugim przedstawiały na scenie fragment wybranego przez siebie utworu.
W skład jury oceniającego występy uczniów weszli zaproszeni goście: dyrektor Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym w Brzesku Janina Motak, kustosz Zamku w Dębnie Krystyna Gurgul, dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Włodzimierz Gurgul, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łysej Górze Artur Potępa oraz aktor teatralny i absolwent naszej szkoły Mateusz Wojtasiński.
Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół i Przedszkola w Złotej. Jury po burzliwych obradach zdecydowało się nie przyznawać trzeciego miejsca i przyznało dwa drugie miejsca dla uczniów z Publicznego Gimnazjum w Sufczynie oraz dla uczniów z Publicznego Gimnazjum nr II im. J. Korczaka w Brzesku.
Szkołę odwiedziły również dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łysej Górze, które przygotowały swoją interpretację wierszy Juliana Tuwima „Rzepka” oraz „Pan Hilary”. Ich występ spotkał się z dużym uznaniem. Można było także obejrzeć wystawę związana z 250-leciem Teatru Narodowego w Warszawie oraz wywiad, przeprowadzony przez ucznia szkoły Filipa Wojtasińskiego z dyrektorem tego teatru Janem Englertem.
W ramach Dni Otwartych 3-klasiści zwiedzili szkołę. Zapoznali się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2015/2016 oraz z historią i tradycją szkoły. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak pokazy barmańskie przygotowane przez uczniów Technikum Hotelarskiego.
Na zakończenie grupa uczniów z klasy 3 gimnazjum przygotowała inscenizację fragmentu „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
—
IB