Don't Miss
Home » Kultura » Tabor pamięci Romów na szlaku

Tabor pamięci Romów na szlaku

11222902_839212969483031_7491330377922101034_nKolejny raz sprzed tarnowskiego Muzeum Etnograficznego w czwartek 23 lipca wyruszył rekonstruowany cygański tabor, który w ciągu 4 dni wędrował trasą Tarnów – Żabno – Bielcza –Borzęcin – Szczurowa. Początek podróży wybrany został nie bez powodu.

W Muzeum Okręgowym w Tarnowie mieści się jedyna w Polsce i pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona historii i kulturze Romów. Podczas pierwszego dnia Tabor pamięci zatrzymał się w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów, aż w końcu dotarł do obozowiska w Szczurowej. W piątek odwiedzono mogiły w Bielczy i Borzęcinie. W sobotę późnym popołudniem Tabor udał się na cmentarz, aby pomodlić się przy grobach 93 pomordowanych Romów. Dzień zakończył się koncertem jednego z najpopularniejszych wykonawców muzyki romskiej w Polsce Dzianiego. W drogę powrotną do Tarnowa tabor wyruszył w niedzielę 26 lipca.

– Szczurowa jest celem naszego projektu, który staram się nazywać formą pielgrzymki czyli odwiedziny masowych grobów, w których spoczywają pomordowani Romowie. Jak sama nazwa mówi jest to projekt, który ma charakter memorialny, upamiętniający zagładę Romów, a Szczurowa jest miejscem szczególnym. Tutaj znajduje się największa masowa mogiła Cyganów pomordowanych w czasie okupacji. Co więcej tutaj znajduje się pierwszy na świecie pomnik upamiętniający zagładę Romów. W 1965 roku z inicjatywy lokalnej społeczności oraz kombatantów postawiono przy mogile głaz, który stał się pierwszym na świecie pomnikiem. Warto wspomnieć, iż w tym roku również jak w kolejnych latach towarzyszą nam Romowie z Rumunii, Anglii, Niemiec, Ukrainy, Czech, Szwecji.. Są też Polscy Romowie, którzy kilka lat temu wyemigrowali. Czuję dumę, że jestem inicjatorem tego wydarzenia, gdyż jest to jeden z tematów, który wykreowałem w skali ogólnoświatowej. Udało mi się stworzyć pewne zdarzenie, projekt, który żyje przez tyle lat i myślę, że kiedyś będzie kontynuowany – mówił Adam Bartosz były Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz inicjator i prowadzący Tabor Pamięci Romów.

Wydarzenie zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2014–2020 partner wydarzenia Komitet Opieki nad Zabytkami Żydowskimi.

Organizatorzy:
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie

Partnerzy:
Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kher
Fundacja Integracji Społecznej PROM
Stowarzyszenie Romów Romano Dzipen w Bydgoszczy

==

IB

One comment

  1. Kto bądź co to jest ten „ROM”!? Nigdzie w slownikach języka polskiego nie mogę znaleźć tego słowa. Politycznie poprawnym kretynom zapewne chodzi o Cyganów…??