Na deskach sceny Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku zagrano spektakl edukacyjny pt. „Słodki Drań”, którego reżyserem i jednocześnie odtwórcą roli głównej jest Dariusz Gnatowski – znany aktor filmowy i teatralny. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego Tomasza Latochy, a także przy wsparciu starosty brzeskiego Andrzeja Potępy.
„Słodki Drań” to historia światowej sławy dyrygenta, który nie potrafi pogodzić się ze swoją chorobą. Początkowo lekceważy wszelkie objawy i niebezpieczne powikłania, udając, że problem wcale go nie dotyczy. Spektakl ma formę komedii, która poprzez zabawne sceny znakomicie uświadamia widza i trafia w sedno problemu. Autorem scenariusza jest aktor i dramaturg Jan Jakub Należyty. Obok Dariusza Gnatowskiego na scenie znakomicie zagrali: Andrzej Róg, Ewa Romaniak oraz Agata Woźnicka, na co dzień związani z krakowskim środowiskiem teatralnym.
Spektakl jest jednym z elementów szerszego projektu poświęconego problematyce życia z cukrzycą. Dariusz Gnatowski – pomysłodawca przedsięwzięcia, a także aktywny działacz oraz założyciel Fundacji „Wstańmy razem! Aktywna rehabilitacja” – na co dzień sam od wielu lat zmaga się z tym schorzeniem.
Celem projektu jest przede wszystkim zasygnalizowanie, jak dużym problemem w dzisiejszych czasach jest rozwój tego przewlekłego schorzenia. Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań, dlatego tak istotna jest odpowiednia kultura rozmowy o cukrzycy – o jej objawach i powikłaniach – odpowiednia motywacja oraz edukacja i świadomość, że cukrzyca to nie wyrok. Inicjatywa jest współfinansowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz w ramach dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2015.
Przed spektaklem zainteresowani mogli skorzystać z bezpłatnego badania poziomu cukru we krwi. Publiczność wzięła także udział w rzetelnie przygotowanych wykładach, zaprezentowanych przez doświadczonych prelegentów – fizjoterapeutę Radosława Rojka oraz Ilonę Kawę, pielęgniarkę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie na Oddziale Klinicznym Chirurgii Endoskopowej, ponadto zajmującą się edukacją diabetologiczną i podologią – dziedziną medycyny, która w Polsce funkcjonuje od niedawna i nie jest rozpowszechniona.
—
sp
Foto. Bogusław Hajduk