Don't Miss
Home » Kultura » Borzęcin. Hej kolęda…

Borzęcin. Hej kolęda…

ASC_3024Aż 46 kolęd, pastorałek i utworów o tematyce bożonarodzeniowej wysłuchali uczestnicy Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, jaki zorganizował tradycyjnie już Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie wspólnie z Parafią pw. Narodzenia NMP w Borzęcinie. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół z Borzęcina Dolnego, Bielczy, Borzęcina Górnego i Przyborowa – łącznie 22 solistów i jeden zespół. – Wymogiem regulaminowym było wykonanie jednego utworu z podanej przed konkursem listy oraz jednego dowolnego utworu o tematyce bożonarodzeniowej w języku polskim przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, podkładzie z płyty CD, z keyboardu bądź a’cappella – mówi Piotr Kania, dyrektor GOK, członek konkursowego jury.

Uczestnicy występowali w kilku kategoriach wiekowych: uczniowie klas podstawowych(kl. I-III) – solista, uczniowie szkół podstawowych (kl. IV-VI) – solista, uczniowie szkół podstawowych (kl. IV-VI) – zespół oraz uczniowie gimnazjum – solista.

W komisji oprócz Piotra Kani zasiedli: ks. Czesław Paszyński – proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Borzęcinie oraz Robert Sowa – nauczyciel muzyki, organista, który pełnił rolę przewodniczącego. Występujących na borzęcińskiej scenie wykonawców oceniano pod kątem trzech kryteriów: walorów głosowych, interpretacji oraz wrażenia artystycznego.

Zaprezentowane kolędy wykonane zostały w różnym stylu: zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych, w stylu reegae, jazz czy z wykorzystaniem podkładu rockowego. Byli też tacy, którzy występowali przy własnym akompaniamencie, co sprawiało dodatkową trudność – komentuje Piotr Kania.

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury konkursowe udało się na naradę a licznie zebrana publiczność miała okazję kolędować z chórem „Borzęckie Słowiki”.

Przed ogłoszeniem wyników przewodniczący komisji konkursowej zwrócił uwagę wszystkim uczestnikom na konieczność śpiewania z wykorzystaniem przepony. – Najkorzystniejszy jest oddech przeponowo- żebrowy co ułatwia nam podparcie głosu. Jeśli ktoś chce dobrze śpiewać, to ten mechanizm musi być sprawny. Chodzi o to, aby wdech i wydech odbywał się z wykorzystaniem nie tylko płuc, ale również mięśni brzucha. W prawidłowym oddechu nie można zapomnieć o klatce piersiowej która pełni również rolę rezonatora dźwięków niskich . Podczas prawidłowego wdechu poszerza się klatka piersiowa co pomaga przeponie w naturalnej pracy, częstym błędem jest unoszenie ramion i łopatek – tłumaczył młodym artystom Robert Sowa.

Jurorzy podziękowali zarówno wokalistom, jak i przygotowującym je nauczycielom, opiekunom, rodzicom. – Dziękuję wszystkim za kultywowanie naszej tradycji i wiary. W polskich kolędach jest głęboka teologia – mówił ks. Czesław Paszyński. Proboszcz parafii w Borzęcinie zwrócił także uwagę na waloru muzyczne konkursu i wokalistów. –Młodzież jest rozśpiewana. Wpływ ma zapewne szkoła muzyczna w Brzesku, która angażuje dzieci z naszego terenu. Trudno nam było w dniu dzisiejszym wybrać tych najlepszych.

Wśród uczestników w kategorii szkoła podstawowa, klasy I-III pierwsze miejsce zajęła Patrycja Mrożek z Bielczy, druga była Anna Gofron z Borzęcina Dolnego, a trzeci Kacper Bujak z Bielczy. Wyróżnienie zdobyła Natalia Styrna z Przyborowa.

Spośród uczniów szkół podstawowych klas IV-VI zwyciężyła Magdalena Płachno z Borzęcina Dolnego. Drugie miejsce wyśpiewała Weronika Czesak z Borzęcina Dolnego, a trzecie Amelia Czernek z Borzęcina Górnego. Wyróżniono Magdalenę Gunia z Borzęcina Górnego.

Najlepszą z gimnazjalistek okazała się Julia Styrna z Przyborowa. Miejsce drugie zajęła Maria Czaja z Borzęcina, trzecia była Paulina Chudyba z Borzęcina. Jury wyróżniło Filipa Gałka z Przyborowa.

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a zwycięzcy – dodatkowo pamiątkowe statuetki.

Występy laureatów można obejrzeć na facebooku GOK w Borzęcinie pod adresem: https://www.facebook.com/borzecingok

ug

Foto. Bogusław Hajduk