Don't Miss
Home » Kultura » „Legenda z mojej miejscowości”

„Legenda z mojej miejscowości”

1517 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział w trudnym, literackim konkursie zatytułowanym „Legenda z mojej miejscowości”. Komisja oceniała wartość literacką nadesłanych prac, twórczy charakter utworów, natomiast dodatkowe punkty przyznawano, jeśli dana legenda pochodziła z miejscowości, w której mieszka autor pracy.

Dziękuję uczniom za napisanie wyjątkowych legend. Wymagało to od nich ciężkiej pracy i twórczego myślenia. Słowa podziękowania kieruję również do rodziców i nauczycieli, którzy wspierali dzieci w poszukiwaniu informacji i sięganiu do przekazów. Na temat nazw miejscowości, czy znajdujących się w niej zabytków istnieje bardzo wiele legend, a część z nich, w dalszym ciągu, nie została spisana. Nasi uczniowie podjęli się tego trudu i bazując na legendach – żyjących w świadomości mieszkańców, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, w formie ustnej, starali się je przelać na papier – mówi główny organizator konkursu, Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Komisja w składzie: Piotr Matura – przewodniczący Rady Gminy Dębno, Jan Sztabiński – radny,  Irena Kowal – zastępca wójta, Justyna Wójtowicz-Woda – sekretarz gminy, kierownik Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Obywatelskich oraz Magdalena Zychowicz-Gurgul – kierownik Referatu Funduszy, Promocji i Monitorowania Strategii oceniała prace w dwóch kategoriach wiekowych. Do pierwszej zaliczono uczniów z klas IV – VI szkół podstawowych, do drugiej zaś – uczniów gimnazjów.

Wyniki konkursu: klasy IV-VI szkoły podstawowe

I miejsce – Artur Ciemięga – „Legenda o diable” (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnie),

II miejsce – Natalia Mierzwa – „Łopołcorz i dziedziczka” (Publiczna Szkoła Podstawowa w Łoniowej),

III miejsce  – Zuzanna Dubiel – „Siła modlitwy” (Publiczna Szkoła Podstawowa w Niedźwiedzy).

Wyróżnienia otrzymali:

Ilona Książek, „Legenda o Tarłównie z Dębna” (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Maszkienicach)

Izabela Pomykacz – „Legenda o magicznym kisielu i czarownicy” (Zespół Szkół w Sufczynie),

Julia Miśkowicz – „Jak rzeka Uszwica zmieniła swoje koryto” (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Maszkienicach),

Wyniki konkursu: klasy I-III szkoły gimnazjalne

I miejsce  Wiktoria Gurgul, “Legenda o zaginionej Perle” (Zespół Szkół w Woli Dębińskiej)

II miejsce – nie przyznano

III miejsce – nie przyznano

ug