Don't Miss
Home » Kultura » Gmina Szczurowa w II etapie plebiscytu

Gmina Szczurowa w II etapie plebiscytu

edukacyjna-gmina-malopolski-2016Po raz kolejny Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie chce nagrodzić gminy, które najaktywniej w regionie wspierają uczenie się przez całe życie. Służy temu Plebiscyt “Edukacyjna Gmina Małopolski”. Konkurs prowadzony jest w ramach projektu „Kierunek Kariera”, współfinansowanego z Unii Europejskiej.

W plebiscycie, którego celem jest pokazanie, że wystarczy pasja i zaangażowanie, aby uczenie się było ciekawe i nieszablonowe biorą udział gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, obejmujące miasta do 25000 mieszkańców. Każda gmina województwa małopolskiego, która od 1 stycznia 2015 r. do 31 sierpnia 2016 r. realizowała przedsięwzięcia edukacyjne, angażujące mieszkańców i zachęcające do rozwoju ma szansę na zdobycie tytułu.

Kapituła Plebiscytu „Edukacyjna Gmina Małopolski 2016” zdecydowała, że w tym roku walkę o tytuł Edukacyjnej Gminy Małopolski stoczy 11 gmin. Oceniła zgłoszone przedsięwzięcia i wybrała te z nich, które od 14 listopada poddane są głosowaniu mieszkańców.

Wśród wybranych do II etapu Plebiscytu znalazła się Gmina Szczurowa z projektem ,,Satyrycznie, ale z morałem” realizowanym od lutego do sierpnia 2016 r. W ramach projektu młodzież z terenu Gminy Szczurowa oraz Borzęcin stworzyła kabaret ,,Nakręceni Humorem”. Młodzi ludzie utworzyli grupę kabaretową, a ich zadaniem było ukazanie gminy w dawnych czasach, obecnie i w przyszłości. Aby dobrze przygotować się do takiego spektaklu, młodzież wzięła udział w szeregu zajęć edukacyjnych. W celu poszerzenia swojej wiedzy o historii gminy, spotkali się z seniorami, władzami gminy, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami gminy. Przygotowanie sceniczne zdobyli podczas warsztatów z aktorami (Tomasz Schimscheiner, Maurycy Popiel, Adam Grzanka) oraz ciężkiej pracy. Nie zabrakło dodatkowych zajęć w postaci udziału w programie telewizyjnej (TVP2) zwiedzania redakcji popularnej stacji radiowej (RMF FM) czy akcji „Free Hugs” na krakowskim Rynku. Uczestnicy kabaretu zwiedzili najważniejsze zabytki gminy oraz zorganizowali imprezę plenerową dla dzieci.

Suma punktów uzyskanych w plebiscycie przez poszczególne gminy wchodzące w skład danego powiatu zadecyduje o tym, kto otrzyma tytuł Edukacyjnego Powiatu Małopolski 2016. Głosowanie potrwa do 28 list pada do godz. 9:30.

„Wyniki badań pokazują, że ponad 30% dorosłych Małopolan w ciągu ostatnich 12 miesięcy podnosiło swoje kompetencje. Nadal jednak większość dorosłych osób nie uczestniczy w jakichkolwiek aktywnościach edukacyjnych. Natomiast blisko 80% małopolskich pracodawców zgłasza, że ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Dane te pokazują jak ważne dla rynku pracy są inicjatywy promujące aktywność edukacyjną na każdym etapie pracy zawodowej”- podkreśla Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

ES