Zakładając lokatę bankową, z pewnością liczysz na zysk. Czy masz jednak świadomość, że od uzyskanego zysku musisz zapłacić podatek? Jak wyglądają formalności.
O tym, że Polacy niechętnie oszczędzają, wiadomo nie od dziś – wynika to z cyklicznie przeprowadzanych badań. Ci, którzy posiadają oszczędności, najczęściej chcą je pomnażać. Należysz do tej grupy osób? Zatem z pewnością doskonale wiesz, że jednym z najbezpieczniejszych sposobów, aby pomnożyć posiadane środki, jest lokata bankowa.
Założenie lokaty bankowej jest proste. Dziś możesz to zrobić, udając się do placówki banki lub korzystając z bankowości elektronicznej. Niektóre banki pozwalają również założyć lokatę bankową podczas telefonicznej rozmowy z konsultantem. Niezależnie od sposobu, w jaki założysz lokatę, musisz pamiętać, że będziesz zobowiązany uiścić podatek od zysków kapitałowych.
Ile wynosi podatek od zysków kapitałowych?
Podatek od zysków kapitałowych został wprowadzony w 2001 r. i aktualnie wynosi 19%. Być może słyszałeś o tym podatku, ale pod inną nazwą – jest on często nazwany podatkiem Belki, bo to za czasów właśnie tego ministra finansów zaczął on obowiązywać.
Co istotne, podatek od zysków kapitałowych – jak sama nazwa wskazuje – jest naliczany wyłącznie od kwoty wypracowanej przez oszczędności, zatem od odsetek. Jeszcze kilka lat temu, aby go obejść, banki proponowały klientom lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Dziś nie sposób uniknąć naliczenia tego podatku, zatem przed wyborem lokaty powinieneś szczególnie zwrócić uwagę na oprocentowanie – powinno być ono jak najwyższe.
Bez zbędnych formalności – podatek obliczy i odprowadzi bank
Jako osoba zainteresowana założeniem lokaty bankowej, musisz mieć świadomość, że to nie ty będziesz odprowadzał podatek – tym zajmie się bank. W praktyce oznacza to sporą oszczędność czasu, bo nie musisz wypełniać dokumentów czy pilnować poprawnego wyliczenia podatku.
Jak oblicza się podatek od zysków kapitałowych? W pierwszej kolejności należy wyliczyć podstawę opodatkowania. Drugim krokiem jest pomnożenie podstawy przez 0,19. Aby prawidłowo wyliczyć podatek, musisz pamiętać, że zarówno podstawę opodatkowania, jak i wyliczoną kwotę należy zaokrąglić w górę do pełnego grosza.
Gdzie założyć lokatę? W wyborze pomoże ci aktualny ranking
Skoro od wypracowanych oszczędności naliczany jest podatek, dobrze, aby oprocentowanie było jak najwyższe. Jak szybko znaleźć najatrakcyjniejsze pod względem oprocentowania lokaty bankowe? Jeżeli nie masz czasu przeglądać poszczególnych ofert banków, najlepiej zrobisz, gdy zajrzysz do aktualnego rankingu takich produktów.
Zestawienia lokat bankowych umieszczane na portalach finansowych są aktualizowane co miesiąc, co oznacza, że nie przegapisz żadnej promocji. Dzięki temu możesz uzyskać najświeższe informacje odnośnie tego, co aktualnie oferuje np. lokata w Idea Bank. W przypadku tego banku sporą popularnością cieszy się Lokata Happy. To produkt przeznaczony dla nowych klientów, którzy wcześniej nie korzystali z żadnego produktu znajdującego się w ofercie tego banku. Wysokość oprocentowania wynosi:
- 4,00% w skali roku – gdy lokata zostanie założona na 2 miesiące,
- 3,50% w skali roku – w gdy lokata zostanie założona na 1 lub 3 miesiące.
Dodatkową korzyścią jest brak konieczności wnioskowania o założenie innych produktów bankowych, np. rachunku bankowego.
—