Don't Miss
Home » Kultura » „Bajkowisko” w Porąbce Uszewskiej

„Bajkowisko” w Porąbce Uszewskiej

No i stało się! Stowarzyszenie „Sztuka na Scenie” z Porąbki Uszewskiej ruszyło do akcji. Obecnie w zajęciach organizowanych przez Stowarzyszenie bierze udział 20 osób, dzięki projektowi swoje umiejętności głosowe i aktorskie wzbogaci 30 osób w tym 20 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. 

– „Od początku lutego ostro zabraliśmy się do pracy, będziemy realizować projekt artystyczno-edukacyjny „Bajkowisko” dofinansowany przez Fundację BGK w ramach 9 edycji konkursu „Na dobry początek” –powiedziała prezes Stowarzyszenia Katarzyna Gurgul.

Stowarzyszenie działa od maja 2016 roku a już w lipcu grupa teatralna dorosłych wystąpiła na Festiwalu Młodych podczas Światowych Dni Młodzieży. Później przyszły nowe pomysły dotyczące rozwoju Stowarzyszenia.

– „W odpowiedzi na ogłoszenie dotyczące naboru wniosków złożyliśmy dokumenty i otrzymaliśmy dofinansowanie, w ramach którego w czerwcu 2017 nagramy 5 słuchowisk dla dzieci, po uprzednim uczestnictwie w warsztatach głosowych i aktorskich. Uczestnikami projektu będą dzieci i dorośli z gminy Dębno”- mówi Agnieszka Sułek, koordynator projektu.

W projekcie gościnnie wystąpi pan Marcin Hycnar – aktor i reżyser znany m.in. z filmu „Sama Słodycz” „Barwy Szczęścia” czy „Kung Fu Panda”. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół w Porąbce Uszewskiej, który jest Partnerem Projektu.

W 9. edycji konkursu „Na dobry początek” złożono 577 wniosków. O dofinansowanie ubiegały się: biblioteki (142 wnioski), fundacje (54) i stowarzyszenia (231) oraz ośrodki kultury, sportu i rekreacji (150) z siedzibą w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. Projekty były oceniane przez pod względem kryteriów takich jak: trafność, logika i przydatność, partnerstwo – wykorzystanie zasobów lokalnych i współpraca z innymi organizacjami, zaangażowanie rodziców i integracja wielopokoleniowa, nowatorskość projektu w środowisku lokalnym, doświadczenie realizatorów oraz klarowność budżetu. Dodatkowe punkty przyznano organizacjom mającym siedzibę w gminach o niskich dochodach na jednego mieszkańca. W dniach 1-2 grudnia 2016 r. przedstawiciele organizacji realizujących projekty nagrodzone w konkursie podczas szkolenia w Warszawie poznały metody integracyjne w pracy z grupą i działania animacyjne inspirowane pedagogiką zabawy z elementami dramy, plastyki, tańca i treningu twórczości.

– „Mamy nadzieję, że nasz projekt zainspiruje dzieci i dorosłych do tworzenia kreatywnych projektów, przekraczania własnych granic możliwości i umiejętności oraz integracji wielopokoleniowej. Dla nas ten projekt jest szansą na ogromny rozwój i umożliwienie lokalnej społeczności podjęcia twórczych działań” – dodają przedstawiciele Stowarzyszenia.

Katarzyna Gurgul