Don't Miss
Home » Kultura » Rekordowa liczba uczestników w ogólnopolskim konkursie poetyckim „Źródło”

Rekordowa liczba uczestników w ogólnopolskim konkursie poetyckim „Źródło”

Zakończył się konkurs Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” organizowany przez  Centrum Sztuki Mościce przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie. Wpłynęło 297 zestawów autorstwa poetów z Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Rosji. Łącznie uczestnicy przesłali blisko 1200 utworów, co sprawia, że jest to jeden z najliczniej obsadzonych konkursów poezji w Polsce. 11 laureatów nagród i wyróżnień uhonorowanych zostanie tytułami i nagrodami pieniężnymi o łącznej puli 12 000 zł, ufundowanymi z budżetu Województwa Małopolskiego. Uroczystą galę finałową  zaplanowano na 2 października o godz. 18 w tarnowskim Ratuszu. Poprowadzi ją Dariusz Bugalski, dziennikarz radiowej Trójki, a uświetnią – recitalem poezji śpiewanej – Beata Paluch ze Starego Teatru w Krakowie i Jakub Pawlak, laureat m.in. Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Bezpłatne wejściówki na imprezę są dostępne w kasie CSM i sekretariacie GOK Borzęcin.

„Źródło”, którego pomysłodawcą i jurorem jest poeta Józef Baran (rodem z Borzęcina) miało zachęcić do refleksji, wzbogaconej wyobraźnią i uwrażliwieniem na piękno rodzimego krajobrazu. Topos domu rodzinnego, motyw dzieciństwa, prawda o współczesnych dramatach ludzkich, temat ziemi, ekologii, etos pracy, patriotyzm, polskość a uniwersalność, odkrywanie siebie samego dla siebie – to tylko niektóre tematy do podjęcia i przetransponowania na język poezji.

Przywiązanie do „małej ojczyzny”, poczucie dumy z dziedzictwa kulturowego swojego regionu, poczucie tożsamości narodowej – to ważne aspekty bycia świadomym obywatelem, członkiem społeczności, spadkobiercą tradycji. Tworzą one ideę konkursu, którego orędownikiem był od początku radny wojewódzki Adam Kwaśniak.

Małopolska kocha poezję. I poezja kocha Małopolskę. Z naszym regionem związanych jest wielu poetów, którzy w swoich utworach jasno i śmiało odwoływali się do tego co rodzime. Tu tworzyli i mieszkali laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, a także klasycy poezji współczesnej: Tadeusz Nowak i Jerzy Harasymowicz. W tym regionie odgrywało zawsze ważną rolę i do dziś odgrywają: kultywowanie tradycyjnych wartości i popularyzacja twórczości literackiej.

Autorów prac oceniało jury w składzie: Józef Baran – znany poeta, prozaik, autor ponad 30 książek (przewodniczący Jury), prof. dr hab. Marek Karwala – literaturoznawca, badacz poezji polskiej XX wieku, krytyk sztuki i publicysta, Beata Paluch – aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, interpretatorka poezji, Marek Zięba – poeta, reżyser teatralny, reprezentant organizatora.

Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

ug