Don't Miss
Home » Kultura » Rok Conrada w ZSP nr 2

Rok Conrada w ZSP nr 2

Przez dwa dni 7 i 8 grudnia 2017 obchodzono w ZSP nr 2 w Brzesku Rok Conrada. Sejm RP ogłosił Josepha Conrada-Korzeniowskiego patronem roku 2017 w związku z przypadającą 3 grudnia – 160. rocznicą urodzin tego angielskiego pisarza polskiego pochodzenia.

W szkole, pierwszego dnia odbyły się Lekcje z Conradem. Tak nazwano wspólne, głośne czytanie „Heart of Darkness” (Jądro ciemności) w językach angielskim i polskim. Poprzedziło je wysłuchanie fragm. „ The End” zespołu The Doors.

„The Nuelle, a cruising yawl…” zaczęła pani prof. Dorota Oleksy, a po niej po angielsku czytali Mikołaj Rachwał, Marek Stańczyk, Krzysztof Korta, Mateusz Brzyk, Sebastian Bugaj, Sebastian Musiał i pan prof. Marcin Przybylski. Nauczyciele j. angielskiego i uczniowie zgodnie przyznali, że literacki język angielski, którym posługuje się Joseph Conrad jest niezwykle trudny. Czytanie w j. polskim rozpoczęła nauczycielka Anna Skoczek, a kontynuowali już wszyscy uczniowie klasy 1technikum mechatronicznego. Tę część zakończono wysłuchaniem w całości piosenki The Doors. Uczniom wyświetlono teksty na tablicy interaktywnej, tak by wszyscy mogli kształcić swoje umiejętności językowe; mechatronicy bowiem również na j. polskim realizuje projekt unijny: „Zintegrowane nauczanie języka i przedmiotu (CLIL) – nową szansą na rozwój szkoły”.

Równocześnie pod koniec lekcji przez szkolny radiowęzeł prezentowano myśli i aforyzmy Conrada z książki „Jądro ciemności”, m.in. „Żyjemy, tak jak śnimy – samotnie”. Poprzedził je niezwykle sugestywny sygnał muzyczny pochodzący z Conrad Festival pt. „Niepokój”. Słowa pisarza i akcent muzyczny miały przebudzić z letargu, zmusić do zastanowienia i skierować uwagę na relację z Conrad Festival, wyświetlaną na szkolnym korytarzu, o czym informowano w programie obchodów Roku Conrada na stronie internetowej. Tę część nagrali uczniowie pod kierunkiem pana prof. Tomasza Kukli. Okazuje się, że radiowęzeł jest bardzo skutecznym narzędziem przekazywania wiedzy. Każdy z zapytanych uczniów wiedział, że w szkole obchodzony jest Rok Conrada, że napisał on „Jądro ciemności” i mówił „coś o kłamstwie i samotności”. Najbardziej dociekliwi uczniowie z kl. 2 zasadniczej szkoły zawodowej zapytali dlaczego jego nazwisko zapisano przez „C”. Dowiedzieli się więc, że pseudonim Conrad pochodzi od drugiego imienia i zapisane jest w j. angielskim, bo pisarz choć był Polakiem (synem zesłańców; rodzice Conrada zostali zesłani w głąb Rosji za działalność patriotyczną w 1861 roku, tj. przed wybuchem powstania styczniowego) pisał w j. angielskim, a o przynależności do literatury danego kraju świadczy język, w którym autor publikuje swoje utwory.

Młodzież miała okazję obejrzeć fragmenty relacji z 3 dni Conrad Festival, tj.  Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, który odbył się w Krakowie 23-29 X 2017 roku pod hasłem: „Niepokój”. Organizatorzy festiwalu uznali, że niepokój najtrafniej charakteryzuje kondycję współczesnego człowieka. Relację w hallu przygotował pan prof. Wojciech Nowacki. Każdy uczeń, który przechodził szkolnym korytarzem mógł zwrócić uwagę na tłumy rówieśników, którzy uczestniczyli w spotkaniach ze sławnymi pisarzami, gośćmi Conrad Festival.

W drugim dniu obchodów, zatytułowanym Conrad filmowy, tj. 8 grudnia odbyła się projekcja filmu „Czas Apokalipsy”, nakręconym na motywach powieści „Jądro ciemności”. Kultowy film Francisa Forda Coppoli z 1979 roku, uznany za najważniejszy obraz XX wieku obejrzało w wyjątkowym skupieniu 75 osób.

W ramach podsumowania dwudniowych obchodów Roku Conrada w ZSP nr 2 zwrócono uwagę na etykę Conradowską. Zakłada ona, że można zachować wartości moralne i sprzeciwić się złu bez względu na okoliczności. Marlow – bohater „Jądra ciemności” wyznaje proste zasady: honor, uczciwość, lojalność, odwaga, prawdomówność, prawość. Wierność zasadom moralnym kształtuje tożsamość człowieka i  Rok Conrada był znakomitą okazją, by o tym przypomnieć. 

Anna Skoczek