Don't Miss
Home » Religia » Mędrcy dotarli do Celu

Mędrcy dotarli do Celu

6 stycznia 2018 roku ulicami 644 miejscowości w Polsce przeszedł 10 Orszak Trzech Króli. Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” Trzej Królowie wędrowali do Stajenki, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Wraz z nimi w drogę do Betlejem udało się ponad 1,2 mln uczestników!

Co najmniej w 39 miastach i miejscowościach na terenie diecezji tarnowskiej odbyły się Orszaki Trzech Króli. Organizowanie Orszaków Trzech Króli staje się w diecezji tarnowskiej coraz bardziej popularne. Również na terenie powiatu brzeskiego zostały zorganizowane uroczyste przemarsze z udziałem Trzech Mędrców, ich orszaków oraz mieszkańców.

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Organizatorzy zadbali niejednokrotnie o korony, ale wielu uczestników postarało się także o własne stroje.

Czym jest Święto Trzech Króli

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Czym są przedstawienia jasełkowe

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. 

 

O inwencji idących za Trzema Królami do Betlejem świadczą galerie zdjęć, które zostały wykonane przez dziennikarzy „Gościa Tarnowskiego” oraz naszych fotografów.

Galerie zdjęć z regionu:

Biadoliny – Orszak Trzech Króli 2018 <==

Borzęcin – Orszak Trzech Króli 2018 <==

Brzesko – Orszak Trzech Króli 2018 <==

Dębno – Orszak Trzech Króli 2018 <==

Foto Hajduk

TGN / IB / orszak.org