Don't Miss
Home » Kultura » RECYTOWALI POEZJĘ BARANA

RECYTOWALI POEZJĘ BARANA

Franciszek Podłęcki, Monika Golińska oraz Magdalena Kierczak to nazwiska osób, które zwyciężyły w swoich kategoriach w zorganizowanym przez ośrodek kultury w Borzęcinie VIII Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Barana. Przewodniczący komisji jury, pochodzący z Borzęcina poeta podkreślał wysoki poziom przygotowania uczestników, jeden z najwyższych w odbywających się dotychczas edycjach imprezy. W konkursie wzięło udział 74 uczniów, z 23 szkół podstawowych z 14 gimnazjów oraz 5 szkół ponadgimnazjalnych – łącznie 42 szkół regionu.
– Chcemy popularyzować poezję Józefa Barana a przy tym krzewić i doskonalić kulturę języka polskiego. Jest to także doskonała forma aktywizacja i integracja dzieci i młodzieży szkół regionu Małopolski – komentuje Piotr Kania z dyrektor borzęcińskiego GOK, organizator konkursu.

Zasady od kilku lat są niezmienne. Uczniowie rywalizują w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna. W pierwszym etapie uczestniczą wszystkie osoby, które przybyły na konkurs i prezentują jeden z przygotowanych wierszy. Do rundy finałowej przechodzi grupa uczniów, która prezentuje drugi tekst. W ocenie recytacji jury bierze pod uwagę kulturę słowa (dykcję, akcenty itp.), interpretację – zwłaszcza zrozumienie prezentowanych tekstów, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny przekazu. Recytatorzy nie mogą korzystać z pozasłownych środków ekspresji (np. muzyka z taśmy, towarzyszenie instrumentu, symbole, rekwizyty itp.).
Od pierwszej edycji konkursu przewodniczącym jury jest sam poeta oraz Elżbieta Kowal – wychowawczyni szkolna Józefa Barana. Dodatkowo w komisji oceniającej recytatorów zasiedli w tym roku: Maria Marek – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, Kinga Białek – dyrektor Zespołu Szkół w Borzęcinie oraz Elżbieta Kwaśniewska – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzęcinie.
– Ilekroć wracam pamięcią do lat szkolnych Józka, zawsze widzę go taszczącego teczkę z książkami z biblioteki wiejskiej – wspominała Elżbieta Kowal, wychowawczyni poety, przybliżając zebranym sylwetkę Józefa Barana. – Wyznam szczerze, że w mojej 37-letniej pracy pedagogicznej nie spotkałam równego Mu czytelnika – pasjonata. (…) Dziś Józef Baran jest człowiekiem spełnionym, jest człowiekiem sukcesu, który ciężką pracą i kosztem wielu wyrzeczeń zrealizował swoje marzenia: ma w zasięgu ręki we własnej biblioteczce mnóstwo książek, może sobie nawet sam napisać książkę. Jest znanym i uznanym w Polsce i za jej granicami poetą, eseistą i publicystą.(…) Może ktoś z Was pójdzie w Jego ślady? – zachęcała licznie zgromadzoną młodzież.
Później już tylko królowali recytatorzy i poezja Józefa Barana. Uczniowie występowali w kolejności ustalonej w losowaniu przez opiekunów. W kategorii szkoła podstawowa najlepiej zaprezentowali się i do drugiego etapu przeszli: Franciszek Podłęcki (Nr 2 Brzesko), Wiktoria Laska (Strzelce Wielkie), Anna Młynarz (Jodłówka), Szymon Brzuchacz (Porąbka Uszewska), Filip Wojtasiński (Łysa Góra), Nikola Oleksyk (Poręba Radlna), Karolina Wojtanowska (Bistuszowa) oraz Natalia Michalec (Borzęcin Górny). W kategorii gimnazjum w finałowej ósemce znaleźli się: Monika Golińska (Bochnia), Julia Bober (Brzesko Nr 2), Aleksandra Kaim (Brzesko Nr 1), Natalia Morawiec (Olesno), Mikołaj Okrzesa (Wola Dębińska), Agnieszka Potera (Jurków) oraz Olga Gurgul (Porąbka Uszewska). Troje uczniów: Paweł Trojak (Tarnów), Klaudyna Klich (Radłów) i Magdalena Kierczak (Czchów) przeszło do finału w kategorii szkoła ponadgimnazjalna. W tej części konkursu każdy z uczestników zaprezentował drugi z przygotowanych przez siebie wierszy.
Przed ogłoszeniem wyników głos zabrał poeta Józef Baran, który podziękował wszystkim uczniom i opiekunom za pracę jaką wykonali. – Jestem pozytywnie zaskoczony poziomem tegorocznego konkursu. Widać gołym okiem dobrą pracę polonistów, którzy przygotowali swoich uczniów do dzisiejszego konkursu. Teksty są naprawdę wyuczone – również te dłuższe, a uczniowie je znakomicie interpretowali. Staram się zawsze wsłuchiwać w zaproponowaną interpretację. Wielokrotnie jest ona inna, niż ta, którą sobie wyobrażałem pisząc dany tekst. Wiele z nich jednak mi się podoba i z przyjemnością ich słucham – komentował Józef Baran.
Poeta podziękował także organizatorom Piotrowi Kania – dyrektorowi GOK w Borzęcinie i Agnieszce Kwaśniak Wiśniewskiej z miejscowej szkoły podstawowej za zorganizowanie kolejnej edycji konkursu. – Ogromnie się cieszę, że nie jest to konkurs byle jaki, a wręcz przeciwnie – poziom organizacyjny jest bardzo wysoki. Wszystko bardzo sprawnie przebiega i dopięte jest na przysłowiowy ostatni guzik. Wspaniałe nagrody nie tylko dla zwycięzców, ale także dla finalistów i opiekunów, podziękowania i dyplomy dla wszystkich. Jest naprawdę czym się szczycić. Mam dobre porównanie, bo uczestniczę w wielu podobnych imprezach – chwalił organizatorów poeta.
Słowa podziękowania w stronę wszystkich, którzy wspomogli finansowo organizację konkursu, skierował Piotr Kania. – W dzisiejszych czasach oprócz chęci uczestniczenia w konkursie wyrażonej swoim pobytem tu w Borzęcinie zarówno uczniów, jak i opiekunów ważne są także nagrody konkursowe, które motywują wszystkich do większej rywalizacji.  Impreza od początku organizowana jest głównie z budżetu gminy Borzęcin. Od wielu lat finansowo wspiera nas także Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie mający swoje siedziby w Borzęcinie i Szczurowej. Bez tych środków byłoby dużo trudniej, dlatego w imieniu własnym i uczestników Konkursu bardzo za nie dziękuję – mówił Piotr Kania.
Nagrody zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczali: poeta Józef Baran oraz Andrzej Stoliński – dyrektor oddziału banku KBS w Szczurowej. Decyzją jury w kategorii szkoła podstawowa otrzymali je:
•    Miejsce I – Franciszek Podłęcki (Nr 2 Brzesko);
•    Miejsce II – Nikola Oleksyk (Poręba Radlna);
•    Miejsce III – Natalia Michalec (Borzęcin Górny).
W kategorii gimnazjum nagrody wręczono:
•    Miejsce I –  Monika Golińska (Bochnia);
•    Miejsce II – Aleksandra Kaim (Brzesko Nr 1);
•    Miejsce III – Natalia Morawiec (Olesno) oraz Julia Bober (Brzesko Nr 2).
W kategorii szkoła ponadgimnazjalna nagrody otrzymali:
•    Miejsce I – Magdalena Kierczak (Czchów)
•    Miejsce II – Paweł Trojak (Tarnów)
•    Miejsce III –  Klaudyna Klich (Radłów)

Wszyscy finaliści oraz opiekunowie zwycięzców otrzymali najnowszą książkę Józefa Barana pt. „Podróże z tej i nie z tej ziemi” zawierającej reportaże z podróży poety po 6 kontynentach.
Patronat honorowy nad konkursem sprawował Janusz Kwaśniak – Wójt Gminy Borzęcin oraz Andrzej Potępa – Starosta Powiatu Brzeskiego. Sponsorem głównym konkursu była Rada Gminy w Borzęcinie, Rada Powiatu Brzeskiego oraz Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie.
Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Górnym.

Józef Baran ur. w 1947 roku w Borzęcinie. Obecnie mieszka w Krakowie. Debiutował w prasie w 1969 roku. Pierwszy tomik nosił tytuł „Nasze najszczersze rozmowy” (nagroda im. Andrzeja Bursy). Późniejsze to m.in. tomik „W błysku zapałki”, za który otrzymał w 1980 roku nagrodę im. Kościelskich w Genewie, „Nasze najszczersze rozmowy”(1974), „Dopóki jeszcze”(1976), „Na tyłach świata”(1977), „Czułość”, „Skarga”(1988), „Pacierz Szwejka”(1992), Dolina ludzi spokojnych (2001). To właśnie do tego tomiku wierszy słowo wstępne napisał Biskup Tarnowski Wiktor Skworc. Wiersze poety zostały włączone do programu nauczania języka polskiego w szkole średniej. Poezja Józefa Barana tłumaczona była na kilkanaście języków, m.in. angielski, hebrajski, niemiecki, czeski, rosyjski. Współpracował z zespołem „Stare Dobre Małżeństwo”, który śpiewał także jego poezję. Ponadto w 2005 roku wydał „Koncert dla nosorożca – dziennik poety z przełomu wieków” którego kontynuacją jest „Przystanek marzenie” z 2008 roku. Warto również wspomnieć o zbiorze esejów „Tragarze wyobraźni” opublikowanym w roku 2006, a także wydanym w tym samym roku tomiku „Taniec z ziemią”, polsko-angielskim tomiku poezji „Tylko aż – Only so much” z 2007 roku oraz pamiętnikarskich „Podróżach z tej i nie z tej ziemi” wydanych w 2010r. Poezja Józefa Barana została umieszczona na liście tekstów do interpretacji na egzaminie maturalnym.

(h)

Galeria zdjęć >>

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”