Intencją przyświecającą zorganizowanie tej wystawy było z jednej strony pokazanie światu niezwykłego artysty, i jakiejś części jego twórczości, a z drugiej stworzenie przestrzeni spotkań, rozmów, wspomnień o świecie, który dla naszego pokolenia jest niemal nieznany.
Janusz Marian Mytkowicz – brzeszczanin z urodzenia, absolwent Akademii Belle Arti w Rzymie, przez wiele lat mieszkał poza granicami kraju. Jego rzeźby, rysunki, obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Jest to artysta wszechstronny, posługujący się wieloma technikami, o ogromnej wiedzy teoretycznej.
W jego twórczości, dominują dwa tematy: ikony oraz wątki judaistyczne.
Na wystawę złożyło się 120 prac przedstawiających indywidualne lub zbiorowe portrety Żydów. Artysta odwołuje się do Biblii, historii i kultury. Wyrazistość sportretowanych postaci wywołała wiele wzruszeń i refleksji, ale też uśmiechu.
Przez miesiąc jej trwania przewinęło się dziesiątki osób, dla których ważne jest poznanie lub pogłębienie wiedzy o czasie, kiedy narody polski i żydowski żyły tutaj wspólnie. W spotkaniu kończącym wystawę wzięli udział m.in.: Anna Brzyska, Noa Shashar z Izraela i Aron Siegel z Holandii, których przodkowie mieszkali przed wojną w Brzesku.
—
Alicja Koźmińska
Fot. Bogusław Hajduk
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2091689014211329&type=1&l=5d70bbf4c5