Don't Miss
Home » Kultura » XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Z dreszczykiem / zapowiedź wydarzenia

XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Z dreszczykiem / zapowiedź wydarzenia

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Co roku podczas dwóch majowych weekendów można nieodpłatnie zwiedzać kilkanaście wybranych zabytków, korzystając z materiałów przygotowanych specjalnie na tę okazję, a także poznawać przeszłość i tradycje regionu, uczestnicząc w licznych imprezach towarzyszących. Podczas tegorocznej edycji na liście zabytków które zostaną udostępnione do zwiedzania będą m.in. kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej, kościół pw. Narodzenia NMP oraz zamek w Czchowie

Prezentowane miejsca są mało znane lub na co dzień niedostępne, pozostające często w prywatnych rękach. W czasie dwudziestu edycji udostępniono zwiedzającym ponad 250 zabytkowych obiektów w regionie. Każda edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego przyciąga kilkanaście tysięcy turystów (w 2018 roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 12 000 osób).

Co roku w ramach Dni powstaje unikalna książka, która zawiera historie związane z prezentowanymi w danym roku zabytkami i wiąże się z hasłem przewodnim edycji. Kolejny tom serii, podobnie jak w przypadku poprzednich książek, będzie można otrzymać bezpłatnie w punktach informacyjnych zorganizowanych przy każdym prezentowanym podczas Dni Dziedzictwa zabytku. Książka ukaże się w nakładzie 7000 egzemplarzy, a po wydarzeniu trafi do Gospodarzy i Partnerów Dni Dziedzictwa oraz do bibliotek i szkół w Małopolsce. Wersja elektroniczna tej publikacji będzie dostępna na portalu internetowym dnidziedzictwa.pl, na którym można znaleźć między innymi opisy miejsc i tras zwiedzania oraz treści poświęcone zabytkom ze wszystkich dotychczasowych edycji.

Każdego roku w przygotowanie i realizację Małopolskich Dni Dziedzictwa zaangażowanych jest około 100 podmiotów: instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji turystycznych, organizacji pozarządowych, osób prywatnych i wolontariuszy. Wydarzenie poprzedza duża kampania promocyjna (reklamy w mediach, outdoor, social media, wideo).

XXI MAŁOPOLSKIE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO. Z DRESZCZYKIEM
18
‒19 maja i 25‒26 maja 2019

Hasło przewodnie najbliższej edycji imprezy brzmi Z dreszczykiem, dlatego wśród udostępnionych obiektów nie zabraknie miejsc mrocznych i zagadkowych: ciasnych zakamarków piwnic, kamienic z labiryntami komnat, tajemniczych ruin zamków i fortec oraz sklepień starych kościołów pokrytych malowidłami przedstawiającymi zaskakujące sceny. W tym roku organizatorzy zapraszają m.in. do Niedzicy, Rożnowa, Iwkowej, Czchowa i na Przełęcz Snozka. Uczestnicy wysłuchają tam opowieści mrożących krew w żyłach, związanych z przeszłością i sferą ludowych legend. We każdym z zabytków na gości Dni czekać będą Gospodarze i przewodnicy (eksperci i pasjonaci), którzy zdradzą sekrety tych nieoczywistych miejsc oraz zachęcą do tropienia śladów przeszłości i rozwiązywania tajemniczych zagadek.

XXI edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się w dwa ostatnie weekendy maja 2019 roku. Szczegółowy program zostanie podany w kwietniu. Podobnie jak w ubiegłych latach dodatkową atrakcją imprezy będzie unikalna książka. Tym razem napisze ją znana krakowska autorka kryminałów Gaja Grzegorzewska.

Zwiedzaniu i oprowadzaniom towarzyszyć będzie specjalnie przygotowany program – wykłady, wystawy, gry i zabawy, warsztaty dla dzieci, pokazy i koncerty. Wstęp do wszystkich zabytków i wszelkie aktywności realizowane podczas Dni Dziedzictwa są bezpłatne.

Lista prezentowanych zabytków:

18–19 maja 2019

Pałac Pusłowskich w Krakowie

Pałac Potockich w Krakowie

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej

Kościół pw. Narodzenia NMP i zamek w Czchowie

Beluard w Rożnowie

 

25–26 maja 2019

Klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza i kościół pw. Świętego Krzyża w Krakowie

Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego w Krakowie

Wieś Kacwin na Spiszu

Kościół pw. św. Bartłomieja w Niedzicy

Organy Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka

 

Więcej informacji: www.dnidziedzictwa.pl

dnidziedzictwa.pl