Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie na pisankę ludową i plastykę obrzędową. Celem organizowanego od wielu lat konkursu jest kultywowanie tradycji ludowego zdobnictwa pisanek i wytwarzanie przedmiotów tradycyjnej kultury plastycznej związanej z okresem Wielkanocy.
Podpisane prace należy składać do 13 kwietnia 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku, plac Targowy 10. Wystawa prac pokonkursowych odbędzie się w okresie od 15 do 23 kwietnia. Rozstrzygnięcie i wyniki konkursu zostaną opublikowane 17 kwietnia na stronie MOK: www.mok.brzesko.pl . Po zakończeniu wystawy prace należy odebrać od 23 do 25 kwietnia 2019 r.
Udział w konkursie to okazja do kultywowania i podtrzymywania tradycji Roku Obrzędowego, a także okazja do doskonalenie umiejętności manualnych i wyobraźni plastycznej. Technik i sposobów dekoracji jest całe mnóstwo. Bowiem w zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy. Drapanki powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka. Kraszanki powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych (używano np. łupin cebuli, kory dębu, soku z buraka itp). Z kolei pisanki mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Nieco bardziej współczesne techniki to m.in. oklejanki gdzie jajka zdobi się sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą itp. Jako ciekawostkę związaną z naszym regionem można podać nalepianki – popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim i w okolicach Łowicza. Powstają przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru. Swoich fanów mają także pisanki ażurowe – wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła.
Jak widać sugestii i pomysłów nie brakuje. Zapraszamy do udziału w konkursie.
—
MOK Brzesko / IB / wikipedia