Don't Miss
Home » Kultura » Borzęcin / Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” po raz trzeci

Borzęcin / Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” po raz trzeci

Wystartowała trzecia edycja konkursu literackiego pn. Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło”. Jego organizatorami, podobnie jak w latach ubiegłych, są Centrum Sztuki Mościce – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do poetów jeszcze nieznanych bądź mało znanych oraz debiutantów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Tematyka utworów powinna nawiązywać do idei Konkursu. Mile widziane są wiersze inspirowane nazwą Konkursu Poetyckiego „Źródło” i jego mottem.
Forma utworów jest dowolna. Prace konkursowe powinny być przesłane do 24 czerwca 2019 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Centrum Sztuki Mościce w postaci maszynopisów lub wydruków komputerowych w formacie A4 opatrzonych godłem słownym (jednorazowym pseudonimem). Laureaci Konkursu Poetyckiego zostaną uhonorowani nagrodami i wyróżnieniami pieniężnymi o łącznej puli 12 tys. złotych. Dodatkowo zostanie przyznanych 10 wyróżnień honorowych, nagrodzonych drukiem w okolicznościowym wydawnictwie pokonkursowym.

– „Źródło” staje się jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w Polsce i to nie tylko z uwagi na bardzo dużą ilość zgłoszeń (blisko 300 uczestników z kraju i z zagranicy), ale i z uwagi na szeroki diapazon ważnych tematów i problemów podejmowanych przez autorów prac – komentował Józef Baran. – Obok reminiscencji z dzieciństwa, powrotów w przeszłość, znalazły się tu wiersze wskazujące wręcz na ekologiczne uwrażliwienie na naturę, świat przyrody. A obok tego liczne zestawy dotyczące przemian społecznych czy dramatycznych relacji międzyludzkich, jak również zagrożeń związanych z cywilizacja współczesną, w której nie zawsze postęp duchowy idzie pod rękę z postępem technologicznym.

Prace konkursowe oceni Jury w składzie: Józef Baran – poeta, prozaik, autor ponad 30 książek, juror wielu konkursów poetyckich (przewodniczący Jury), prof. ndzw. UP dr hab. Marek Karwala – literaturoznawca, badacz poezji polskiej XX wieku, krytyk sztuki i publicysta, Beata Paluch – aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, interpretatorka poezji oraz Adam Ziemianin – poeta, dziennikarz, twórca inspirujący wykonawców poezji śpiewanej.

Informacji na temat Konkursu Poetyckiego udziela Biuro Konkursowe: Anna Sadowska (Centrum Sztuki Mościce) – tel. 14 633 46 11, mail: a.sadowska@csm.tarnow.pl

Warto przypomnieć, że II edycję Konkursu i nagrodę 3500 zł wygrała Antonina Tosiek z Poznania. Drugie miejsce przyznano Annie Piliszewskiej z Wieliczki, a trzecie Janowi Bieli z Myślenic. Pięć równorzędnych wyróżnień trafiło do Klary Domańskiej z Bydgoszczy, Stanisława Kuźnika z Kozery, Rafała Gratkowskiego z Zakopanego, Jacka Parkitny z Tarnowskich Gór i Krzysztofa Martwickiego z Płońska. Za utwór związany z regionem Małopolski trzy równorzędne nagrody specjalne trafiły do Rafała Sowińskiego z Więckowic, Anny Morawiec z Olesna i Teodory Marii Pikuły z Lublina. Przyznano również 27 wyróżnień honorowych. Wszystkich laureatów nagrodzono drukiem ich wierszy w wydawnictwie pokonkursowym. Przed licznie zgromadzoną publicznością, nagrodzone utwory zaprezentowała Beata Paluch – aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Wieczór dopełnił mini recital Lidii Jazgar i muzyków z zespołu Galicja.

(pio) / Kurier Borzęcki