Don't Miss
Home » Kultura » Za nami 30. jubileuszowy Krakowiaczek! / zdjęcia

Za nami 30. jubileuszowy Krakowiaczek! / zdjęcia

8 i 9 czerwca 2019 roku w Łoniowej odbył się jubileuszowy 30. Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego KRAKOWIACZEK. Na scenie amfiteatru w Łoniowej zaprezentowało się jedenaście dziecięcych zespołów folklorystycznych w tym: dziewięć zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, dwa zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej oraz ośmiu młodziutkich instrumentalistów ludowy i dwie dziecięce kapele ludowe.

Uczestnicy przeglądu przybyli z ośmiu powiatów Małopolski: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, krakowskiego, myślenickiego, tarnowskiego, wielickiego by reprezentować swoje małe Ojczyzny – w tym gminy: Alwernia, Bochnia, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Gdów, Krzeszowice, Ryglice, Sułkowice, Szczurową, Zakliczyn i Żabno. 

Wojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, który po raz pierwszy został zorganizowany w 1989 roku w Żabnie przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie i Gminny Ośrodek Kultury w Żabnie, swoim zasięgiem obejmował 4 powiaty województwa tarnowskiego. Od 1992 roku przegląd na stałe zagościł w Łoniowej, a gospodarzem i współorganizatorem został Gminny Ośrodek Kultury w Dębnie. Od 1999 roku organizatorami przeglądu są Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu i Dębińskie Centrum Kultury. W roku 2001 impreza przyjęła nazwę własną KRAKOWIACZEK i swoim zasięgiem objęła region Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich, Pogórza Ciężkowickiego i pogranicza krakowsko-rzeszowskiego.

– Wyrażamy radość, że łoniowski KRAKOWIACZEK jest wciąż najważniejszym miejscem konfrontacji dziecięcego ruchu folklorystycznego regionu krakowskiego, gdzie dzieci poznają tradycje swoich ojców i na swoje możliwości starają się przekazać je na scenie.

Cieszy pojawienie się na KRAKOWIACZKU wielu młodych, zdolnych instrumentalistów i kapel oraz fakt sporadyczny, spontanicznych zachowań zabawowych, które są najbardziej typowym elementem dziecięcego folkloru. Dziękujemy wszystkim instruktorom, choreografom i kierownikom za poświęcony czas i wkład pracy w przygotowanie widowisk – zapisała w protokole komisja artystyczna 30. Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego KRAKOWIACZEK.

Wyniki Przeglądu

Komisja artystyczna w składzie: Wiesława HAZUKA – choreograf z Tarnowa, Marek HARBACZEWSKI – choreograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Jadwiga ADAMCZYK – muzyk – folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Aleksander SMAGA – muzyk z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Beata ROMPAŁA – folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie oraz Benedykt KAFEL – etnograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, obejrzała prezentacje jedenastu dziecięcych zespołów folklorystycznych oraz ośmiu młodziutkich instrumentalistów ludowych i dwóch dziecięcych kapel ludowych.

Po wnikliwej ocenie postanowiono przyznać:

dwa równorzędne I MIEJSCA w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej:
Zespołowi Pieśni i Tańca KRAKOWIACZEK z Grojca za program: PRZED MAJÓWKĄ
Zespołowi Folklorystyczny MALI JASTRZĘBIANIE z Jastrzębi za program: PO MAJÓWCE, PRZY KAPLICZCE

I MIEJSCE w kategorii kapel ludowych Kapeli Ludowej ZALASOWIOCKI z Zalasowej
dwa równorzędne I MIEJSCA w kategorii instrumentalista ludowy
Przemysławowi GALASOWI z Zalasowej (heligonka)
Katarzynie SACHA z Paleśnicy (skrzypce).

Pełny wykaz przyznanych miejsc i nagród znajduje się w protokole.

Organizatorami wydarzenia było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie oraz Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi.

Protokół do pobrania <==

 

Galeria zdjęć <–

foto: MCK Sokół

MCK Sokół / IB