Don't Miss
Home » Wiadomości » Czy będzie ekstradycja Czesława K.?

Czy będzie ekstradycja Czesława K.?

W poniedziałek 22 lipca 2019 r. około godz. 14.30 w Londynie zatrzymany został Czesław K. mąż zamordowanej Grażyny Kuliszewskiej. Wg medialnych informacji – mężczyzna jest podejrzany o zamordowanie żony. We wtorek 23 lipca mężczyzna był przesłuchiwany w Westminster Magistrates Court, mającym siedzibę niedaleko Baker Street. Sąd ten prowadzi obsługę europejskich nakazów aresztowania (ENA). 

– Nadal trwa przesłuchanie podejrzanego w Westminster Magistrates’ Court. W dniu dzisiejszym najprawdopodobniej nie zapadnie decyzja o ekstradycji…

Istnieje prawdopodobieństwo, że Czesław K. wyjdzie za kaucją. W takiej sytuacji do następnego przesłuchania może dojść nawet za 2 miesiące. – pisze na swoim profilu Detektyw Weremczuk.

Do zatrzymania mężczyzny przez londyńską policję doszło na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci kobiety.

Sprawa zaginięcia i jak się okazało tragicznej śmierci Grażyny Kuliszewskiej elektryzuje lokalną społeczność od ponad pół roku. Część osób śledzących sprawę morderstwa Grażyny Kuliszewskiej spekuluje czy poniedziałkowe aresztowanie nie ma związku z tragiczną śmiercią 5 letniego Dawidka Ż. – być może policja i prokuratura w trosce o bezpieczeństwo syna Grażyny i Czesława wolały zastosować taką formę ograniczenia wolności dla podejrzanego. Po śmierci Grażyny ich 5-letni syn pozostawał pod opieką Czesława K.

Jak wygląda postępowanie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania?

Odbywa się ono bardzo szybko. Osoba poszukiwana po aresztowaniu doprowadzona jest do Sądu Magistrackiego Westminster w Londynie, gdzie zapada decyzja co do ekstradycji. Pierwsze posiedzenie sądowe odbywa się przed sędzią okręgowym i ma kluczowe znaczenie dla sprawy. Podczas tego posiedzenia ustala się tożsamość osoby zatrzymanej, która następnie decyduje czy zgadza się na ekstradycje, czy też nie. Jeżeli zgoda nie zostanie wydana, sad zajmie się następnie takimi sprawami jak zwolnienie za kaucja oraz wyznaczenie daty procesu ekstradycyjnego. Należy dodać, że prawnik reprezentujący osobę zatrzymaną na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania już podczas pierwszego posiedzenia sądowego musi zidentyfikować potencjalne argumenty, które następnie, w zależności od okoliczności sprawy oraz instrukcji osoby zatrzymanej, będzie podnosił podczas procesu ekstradycyjnego.
Zanim proces ekstradycyjny dojdzie do skutku, obrona osoby zatrzymanej musi złożyć w sądzie tzw. Skeleton Argument, w którym określi argumenty, na których będzie polegać podczas procesu, ich podstawę oraz przykłady aktualnego prawa precedensowego, na którym zamierza się oprzeć. Dodatkowo musi również zostać złożone zeznanie osoby zatrzymanej, na podstawie którego obrona była w stanie przygotować Skeleton Argument.
Podczas procesu ekstradycyjnego sąd ustala czy Europejski Nakaz Aresztowania jest zgodny z Aktem Ekstradycjynym 2003 oraz rozpatruje wnioski tak obrony, jak i prokuratury.

foto: Detektywi Weremczuk & Wspólnicy

IB / prawnicyuk.com / Detektywi Weremczuk & Wspólnicy