Już dzisiaj w sobotę 27 lipca o 16:00 w zabytkowych murach Zamku w Dębnie usłyszymy Sonatę nr. 4 Jana Sebastiana Bacha, Sonatę na skrzypce i akordeon Mikołaja Majkusiaka oraz Dance Macabre op. 40 w transkrypcji na skrzypce i akordeon Camille Saint-Saensa, w wykonaniu duetu Agata Krystek (skrzypce) oraz Dawid Rydz (akordeon).
W programie:
Johann Sebastian Bach – Sonata nr. 4
Adagio
Allegro
Mikołaj Majkusiak – Sonata na skrzypce i akordeon
Camille Saint-Saens – Dance Macabre op. 40 w transkrypcji na skrzypce i akordeon
Koncert odbędzie się w ramach Festiwal Emanacje. W miesiącach letnich festiwalowe wydarzenia odbywają się w każdy weekend oferując małopolskiej publiczności i gościom regionu bogatą ofertę muzyczną w wykonaniu najlepszych muzyków młodego pokolenia oraz ich mistrzów. Repertuar koncertów obejmuje recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzykę symfoniczną i jazz. Wykonawcami są znakomite zespoły orkiestrowe i chóralne, dyrygenci, soliści i kameraliści oraz utalentowani i utytułowani artyści młodego pokolenia.
Szczegółowe informacje dotyczące wykonawców oraz terminów koncertów znajdziecie Państwo w harmonogramie festiwalu.
Emanacje 2019 Harmonogram Koncertów <==
AGATA KRYSTEK / DAWID RYDZ
Duet Agata Krystek – skrzypce, Dawid Rydz – akordeon, jest to jedna z najciekawszych propozycji kameralnych artystów młodego pokolenia w tym składzie. Działalność duetu zapoczątkował koncert w Radziejowicach w ramach Polsko – Chińskich warsztatów muzycznych. Na przełomie roku 2018 i 2019 zespół pracował pod okiem prof. Klaudiusza Barana oraz dr. Grzegorza Patusa na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie odbywa obecnie studia magisterskie. Duet mimo krótkiej działalności został już nagrodzony na konkursach o randze międzynarodowej – I nagroda na Międzynarodowym konkursie akordeonowym w Wilnie, I nagroda na Międzynarodowym konkursie akordeonowym w Puli. Obecnie zespół przygotowuje się do nagrania płyty, na której znajdą się kompozycje współczesne, dwudziestowieczne oraz barokowe.
O Festiwalu
Festiwal Emanacje to największe w regionie i jedno z największych w Polsce wydarzenie artystyczne przez całe lato ożywiające Małopolskę.
Nazwa festiwalu nawiązuje do młodzieńczego utworu Krzysztofa Pendereckiego. Napisane w 1959 roku „Emanacje” na dwie orkiestry smyczkowe zdobyły trzecią nagrodę na II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w kwietniu 1959 roku. Pierwsze i drugie miejsce zajęły… również dzieła zaledwie 25-letniego wówczas kompozytora. Pierwsza edycja festiwalu EMANACJE odbyła się w 2013 roku – roku jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Europejskie Centrum Muzyki w kooperacji z kilkudziesięcioma partnerskimi instytucjami kultury przygotowało wówczas 80 koncertów i spektakli festiwalowych. W kolejnych latach utrwaliła się formuła festiwalu obejmująca corocznie 40 wydarzeń.
Festiwal EMANACJE to nie tylko seria koncertów, to także festiwal – symbol: powiększającego się kręgu uczestników koncertów, ukazywania walorów i potencjału nowych ośrodków oraz dróg prowadzących od uznanych centrów życia muzycznego do nowych miejsc i odbiorców. Program festiwalu to propozycja muzyczno-architektonicznej podróży. Wyznaczony przez kolejne wydarzenia szlak prowadzi przez miejsca niezwykłe, czasem popularne, czasem zapomniane, ale z pewnością warte odwiedzenia. Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Szymbarku, zabytkowe kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, liczne zabytki sakralne i małopolskie zamki w Niepołomicach, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Dębnie, Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Willa Karola Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem – to tylko część z kilkudziesięciu pereł polskiej kultury i architektury na festiwalowej mapie. Sercem Emanacji jest niezmiennie CENTRUM w Lusławicach, gdzie odbywają się największe wydarzenia i koncerty symfoniczne i skąd artyści wyruszają na festiwalowy szlak.
—
it.tarnow.pl / penderecki-center.pl