W zmienionym terminie, bo pod koniec sierpnia obędzie się kolejna, dwudziesta już edycja Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej przy współpracy z Centrum Kultury Romów w Tarnowie, potrwa trzy dni.
Tegoroczny Tabor zmienia swą tradycyjną formułę. Wydarzenie będzie połączone z organizowanym wspólnie z Tarnowskim Centrum Kultury projektem „Roma. Cygańskie lato”. Rozpocznie się w piątek, 23 sierpnia wyjazdem wozami spod Muzeum Etnograficznego do Stadniny Koni Klikowa. Uroczysty przejazd zakończy się ogniskiem cygańskim. Jednocześnie, o godzinie 19:00 w tarnowskim Amfiteatrze Letnim odbędzie się prezentacja filmu Emila Kusturicy „Biały kot, czarny kot”.
Kolejny dzień rozpoczniemy konferencją w restauracji Stara Łaźnia pt. „Na bister – Sytuacja Romów w Europie”. Jednocześnie w amfiteatrze o godzinie 11:00 i 14:00 prowadzone będą warsztaty dla dzieci, podczas których wspólnie będziemy tworzyć biżuterię cygańską (zajęcia skierowane do dzieci od 6. Roku życia lub młodszych z pomocą rodziców). Dzień zakończą koncerty jazzu romskiego Hot Swing Band (Polska) i Siergiej Wowkotrub Quartet (Ukraina/Polska).
Niedziela będzie dniem wspomnień. O godzinie 10:00 uczestnicy przejadą Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów, którego trasa obejmie Tarnów, Żabno, Bielczę, Borzęcin Dolny i Szczurową. Całość wydarzeń zakończy w tarnowskim amfiteatrze koncert niemieckiej gwiazdy Gypsy jazz Joscho Stephana (Niemcy).
Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny.
Główne cele Taboru Pamięci to integracja Cyganów wokół ich wędrowania i upamiętnienie Zagłady. Inicjatywa spotyka się z coraz większym zainteresowaniem Romów, którzy deklarują udział w następnych wędrówkach.
Tabor stał się okazją do spotkania i poznania. Dla młodych jest to możliwość zasmakowania namiastki życia taborowego, a dla starszych jego wspomnienie. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów to ważne wydarzenie integrujące Cyganów, podobnie jak festiwale w Gorzowie Wielkopolskim i Ciechocinku, czy pielgrzymki do Częstochowy i Limanowej.
Projekt realizowany dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020.
Wydarzenia w Amfiteatrze realizowane w ramach projektu „Roma. Cygańskie Lato”, organizowanego przez TCK i Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Projekt współfinansowany z budżetu Gminy Miasta Tarnowa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
—
(bch) / muzeum.tarnow.pl