W niedzielę, 15 grudnia o godz. 12.00 w siedzibie tarnowskiego Muzeum Okręgowego odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Galerii Jednego Obiektu. Tematem prelekcji będzie grosz praski króla czeskiego Wacława II, bity w latach od 1300 do 1305.
W 2018 roku, w trakcie badań archeologicznych na zamku w Czchowie znaleziono srebrną monetę. Pierwszy ogląd jej awersu i rewersu pozwolił na jej identyfikację i stwierdzenie, że jest to grosz praski „grossus pragensis”. Na awersie widoczna jest korona otoczona przez dwa otoki z napisami: Wencezlavs Secvndvs i Dei [gratia rex] Boemie.
Monety średniowieczne były wybijane ręcznie przy pomocy stempli. Krążek srebra kładziono na stemplu (awers) i drugim stemplem wybijano rewers monety. Nie zawsze mincerz dobrze ustawił stempel awersu i rewersu, przez co niekiedy wybity wzór był krzywy lub niepełny. Tak też jest w przypadku naszej monety.
Nie jest to pierwsze znalezisko takiej monety na czchowskim zamku. W latach 60., podczas wykopalisk we wnętrzu wieży zamkowej także znaleziono grosz praski, który niestety zaginął.
Prelekcja połączona będzie z oprowadzaniem kuratorskim po kończącej się wystawie „Przerwana historia – polski system monetarny na przestrzeni dziejów”. Ekspozycja będzie czynna do końca br. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
—
Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Bartosz Chmielnik