Don't Miss
Home » Religia » Pierwsza rocznica śmierci Abp Józefa Życińskiego

Pierwsza rocznica śmierci Abp Józefa Życińskiego

Dzisiaj 10 lutego mija pierwsza rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego. Kościół tarnowski pamięta o byłym biskupie ordynariuszu. W bazylice katedralnej zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego rok temu metropolity lubelskiego. W katedrze będzie też odsłonięte epitafium poświęcone abp. Józefowi Życińskiemu. Uroczystości z udziałem arcybiskupów Wiktora Skworca i Stanisława Budzika odbędą się 15 lutego.

To data symboliczna. Dokładnie rok temu, 15 lutego trumna z ciałem abp. Józefa Życińskiego przyjechała do Tarnowa. Modlili się przy niej licznie zgromadzeni mieszkańcy całej diecezji. Mszy św. w katedrze przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc, który zabiegał o to, by w Tarnowie była jedna ze stacji pogrzebowych. Na uroczystości przyjechali także abp Damian Zimoń, bp Jan Styrna, bp Jan Wieczorek, bp Artur Miziński, bp Janusz Kaleta z Kazachstanu.

Obecni byli również biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej. Mszę św. koncelebrowało ok. 400 kapłanów. Byłego ordynariusza żegnali kapłani z Warszawy, Lublina i Częstochowy. Przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń, Solidarności obecni byli ze sztandarami. Przy trumnie modliła się Straż Papieska, która powstała z okazji przyjazdu Jana Pawła II do Tarnowa i działa do dziś.

W środę, 16 lutego 2011 r., kilka minut po godzinie 9.00 kondukt żałobny z ciałem abp. Józefa Życińskiego wyjechał z Tarnowa. Byłego ordynariusza żegnały tłumy diecezjan.

Na pamiątkę tych wydarzeń, 15 lutego 2012 r., Mszy św. o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc metropolita katowicki a homilię wygłosi abp Stanisław Budzik metropolita lubelski. Uroczystości będą transmitowane przez Radio RDN Małopolska.

Abp Józef Życiński urodził się 1 września 1948 w Nowej Wsi koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1972 r. po ukończeniu studiów w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 r. na Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Drugi stopień doktora, tym razem filozofii, uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Habilitował się w roku 1980 na podstawie pracy: Prostota i dyskonfirmowalność jako kryteria heurystyczne w kosmologii relatywistycznej. W latach 1982-1985 pełnił funkcję prodziekana, a od 1988 do 1990 dziekana Wydziału Filozoficznego tej uczelni. Jest inicjatorem serii zeszytów Zagadnienia Filozoficzne w Nauce, wydawanych przez PAT, edycji angielskiej Philosophy in Science wydawanej przez PAT, Obserwatorium Watykańskie i Uniwersytet w Tucson, oraz serii wydawniczej Philosophy in Science Library, poświęconej problematyce interdyscyplinarnej, wydawanej przez przy współpracy Obserwatorium Watykańskim. Od 4 listopada 1990 r. do 14 czerwca 1997 r. był biskupem tarnowskim. Pełniąc tę posługę, podjął decyzję o założeniu m.in. rozgłośni diecezji tarnowskiej Radio Dobra Nowina – obecnie Radio RDN Małopolska i diecezjalnego wydawnictwa „Biblos”. Zdecydował również o rozbudowie tarnowskiego seminarium. Dnia 14 czerwca 1997 r. został mianowany Arcybiskupem Metropolitą Lubelskim. Urząd ten uroczyście objął 29 czerwca 1997 r. w Archikatedrze Lubelskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.Pełnił również urząd Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tytułami doctora honoris causa uhonorowały go m.in. Akademia Rolnicza w Lublinie (w 2004) oraz Uniwersytet Jagielloński (w 2005).

[media url=”http://www.youtube.com/watch?v=DmE6fne-h6k&feature=player_embedded” width=”600″ height=”400″ jwplayer=”controlbar=bottom”]

eb

diecezja.tarnow.pl

Foto. www.diecezja.zam-lub.pl