Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Antysemityzm czy wandalizm? Antysemicki napis z Jadownikami w tle

Antysemityzm czy wandalizm? Antysemicki napis z Jadownikami w tle

W niedzielę 21 lipca 2019 r. tarnowscy policjanci zostali poinformowani o dewastacji muru cmentarza żydowskiego przy głównej bramie na ul. Szpitalnej w Tarnowie.  Na niedawno odnowionej ścianie pojawił się duży napis „Żydzi jedzą dzieci. Jadowniki jedzą Żydów”.

– Płaczę ze wstydu. To uczynił człowiek z mojego miasta, z mojej ojczyzny. Jego haniebny wyczyn z godziny na godzinę pozna cały świat. Boże, co za wstyd. I bezradność. Jestem strasznie zmęczony. A trzeba chyba kupić farbę i zabrać się do roboty. I zmywać hańbę, nie swoją – napisał na jednym z portali społecznościowych Adam Bartosz, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, obecnie prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Ani sprawcy, ani motywy tego zdarzenia nie są jeszcze znane. Policja prowadzi dochodzenie w przedmiotowej sprawie. Wiele osób zastanawia dlaczego sprawca użył w napisie nazwy Jadowniki. Sprawa jest o tyle dziwna, że Jadowniki od Tarnowa dzieli bez mała 30 kilometrów, niemniej trudno odgadnąć motywy i intencje jakie kierowały autorem tego napisu. Być może ma to jakieś odniesienie do historii zajść polsko-żydowskich jakie miały miejsce w Brzesku w listopadzie 1918, niemniej są to tylko domysły. 

W poniedziałek rano 22 lipca 2019 r. około 30 osobowa grupa mieszkańców wspólnie zamalowała białą farbą ten napis.  

 

IB

foto: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie

 
ZDJĘCIA

 

VIDEO