Don't Miss
Home » Region » Arcydzieła sztuki ludowej na dożynkach wojewódzkich w Zakliczynie

Arcydzieła sztuki ludowej na dożynkach wojewódzkich w Zakliczynie

To były prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej! Tak o prezentowanych wieńcach mówiono podczas dożynek wojewódzkich dla Małopolski wschodniej, które odbyły się w Zakliczynie. Ogłoszono, że tytuł sołtysa Małopolski w tym roku przypadł Andrzejowi Królowi, sołtysowi Uniszowej w gminie Ryglice, a koncert zespołu Golec uOrkiesta zgromadził tysiące osób.

Dożynki w Zakliczynie rozpoczęła msza św. polowa, którą odprawił biskup tarnowski ks. dr Andrzej Jeż w asyście innych kapłanów. W homilii duszpasterz dziękował rolnikom za obsiane i zagospodarowane pola. Podkreślał, że produkowana w naszym województwie żywność jest zdrowa, atrakcyjna i wysokiej jakości. Apelował o odkrycie na nowo wartości ziemi, o szacunek dla niej, podtrzymywanie całego przekazu kulturowego, jaki jest z nią związany, a także infrastruktury, która pozostała w krajobrazie rozdrobnionych gospodarstw Małopolski.

– Pragnę wam błogosławić, aby nasza ziemia rodziła obfite plony, ale także rodziła ludzi wielkich, którzy wzrastają w tajemnicy pokory ku Bogu i ku człowiekowi – powiedział bp Andrzej Jeż.

Starostami dożynkowymi byli Jolanta i Mariusz Staszewscy z Lusławic, którzy na kilkuhektarowym gospodarstwie rodzinnym uprawiają zboża, a także ekologiczne owoce i warzywa. Przekazali oni okazały bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów marszałkowi Małopolski Witoldowi Kozłowskiemu.

W imieniu samorządu województwa pragnę najserdeczniej podziękować rolnikom za wysiłek podczas pracy przy żniwach, ale także przy innych uprawach czy wkładany w hodowlę zwierząt. Dziękuję za to, że małopolska wieś wciąż jest przywiązana do tradycji, za pielęgnowanie tego, co przekazali nam nasi dziadkowie i pradziadkowie – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Stwierdził, że praca rolnika to codzienne obowiązki spełniane w gospodarstwie, ale dobry gospodarz myśli również o przyszłości, o rozwoju, o doskonaleniu metod.

My jako samorząd wojewódzki myślimy o przyszłości i rozwoju, a jednocześnie staramy się tak gospodarować, aby każdemu w Małopolsce zapewnić godne życie. Żaden powiat, żadna gmina nie są marginalizowane. Każda, nawet najmniejsza miejscowość jest dla nas równie ważna. Udowadniają to tegoroczne dożynki wojewódzkie, mają one w tym względzie taką symboliczną wymowę. Tydzień temu odbyły się w Ryczowie, dziś są w Zakliczynie – dodał marszałek.

Anna Pieczarka z zarządu województwa przypomniała, że dożynki to piękny zwyczaj w polskiej historii. Wspaniałej historii, lecz trudnej i ciężkiej.

Spotykamy się w niezwykłym dniu. Równo 80 lat temu nikt z naszych rodaków nie myślał o świętowaniu. Nad nasz kraj nadciągnęła niemiecka zawierucha. Lecz nasz naród przetrwał dzięki bohaterstwie i wierze naszych przodków w najwyższe wartości takie jak Bóg, Honor i Ojczyzna. I za tę wolność chcemy Wam, bohaterowie tych tragicznych dni podziękować. Dziękujemy za wolną, wspaniałą Ojczyznę. Dziękujemy, że dziś możemy stać dumni, wolni, z podniesionym czołem i wołać: „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” – powiedziała Anna Pieczarka.

Burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak podziękował natomiast za przyznanie organizacji dożynek dla Małopolski wschodniej.

Samorząd naszej gminy, podobnie jak samorząd województwa małopolskiego, za cel stawia sobie łączenie tradycji z nowoczesnością i innowacyjnością. Pamiętamy o historii, dbamy o kulturę ludową i obrzędy religijne, a jednocześnie dynamicznie się rozwijamy, idziemy z postępem – podkreślił burmistrz.

Było 30 wieńców dożynkowych. W kategorii wieńca współczesnego za najpiękniejszy uznano wieniec z Sieciechowic w gminie Wierzchosławice, a tradycyjnego z Poręby Radlnej w gminie Tarnów. Nominowanych do nagrody w konkursie na najlepszego sołtysa Małopolski było w tym roku 44 sołtysów. W Zakliczynie ogłoszono, że zwyciężył Andrzej Król, sołtys Uniszowej w gminie Ryglice.

W czasie dożynek nie zabrakło stoisk regionalnych i kapel ludowych. Występ zespołu Golec uOrkiestra, który wykonał swoje największe przeboje, zgromadził prawdziwe tłumy.

Dożynki w Zakliczynie swoją obecnością zaszczycili parlamentarzyści – wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłowie Urszula Augustyn, Urszula Rusecka, Norbert Kaczmarczyk i Michał Wojtkiewicz oraz senator Kazimierz Wiatr. Odczytane zostały okolicznościowe listy m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

IB

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2433556346691259&type=3