Nie przegap
Strona główna » Region » Biblioteka w Zakliczynie zyska nowe oblicze

Biblioteka w Zakliczynie zyska nowe oblicze

Na remont polegający na modernizacji i unowocześnieniu budynku mienia komunalnego po byłej Szkole Podstawowej w Zakliczynie  przy ul. Różanej Gminna Biblioteka Publiczna im. Ojca Jana Góry w Zakliczynie otrzymała przeszło 566 tys. zł. Dofinansowanie przyznane zostało z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura 2016 – 2020”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa został uchwalony przez Radę Ministrów. Jest programem wieloletnim na lata 2016–2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany jest przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

GBP w Zakliczynie otrzymała z tego programu pieniądze na modernizację swojej siedziby m.in. wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, stolarki drzwiowej, podłóg oraz remont łazienek, które dostosowane zostaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Biblioteka zyska też nowoczesne wyposażenie. Zakupione zostaną nowe meble oraz urządzenia podnoszącej jej kompetencje cyfrowe. Całość prac wyniesie około 750 tys. zł (dofinansowanie 75 procent).

– Zwiększy się zdecydowanie poziom atrakcyjności usług bibliotecznych – zapowiada burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. – Chcemy, aby biblioteka w nowej odsłonie była centrum wiedzy, kultury oraz ośrodkiem życia społecznego mieszkańców Zakliczyna, z której chętnie korzystać będą również turyści odwiedzający naszą gminę.

Po zrealizowaniu tej inwestycji w gminie Zakliczyn będą ponadto podejmowane działania upowszechniające czytelnictwo.

IB