Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gminne Dożynki w Czchowie

Gminne Dożynki w Czchowie

Gminne Dożynki w Czchowie

Za nami „Wielkie Święto Rolników, Ogrodników i Sadowników” wyczekiwane przez mieszkańców naszej gminy. Pomimo wielu rozterek, które w konsekwencji wyznaczyły nam wrześniową datę dożynek – 8 września na pięknym terenie grodziska w Czchowie odbyło się Święto Plonów. Temu wydarzeniu nadał wyjątkowego znaczenia fakt, że dożynki odbyły się w Święto Matki Bożej Siewnej, kiedy przypada odpust parafialny ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie. 

Korowód dożynkowy z Orkiestrą Dętą ze Złotej, grupą dożynkową z Tymowej oraz gośćmi wyruszył z Rynku tuż przed 15-tą. Mszę Świętą w kościele p.w. NNMP koncelebrowali ks. dr Ryszard Biernat, ks. prof. Marek Kluz oraz ks. Mariusz Żuczek. Po uroczystej mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na plac na grodzisku, gdzie odbyła się część artystyczno-rozrywkowa.

Program artystyczny zainaugurował występ Strażackiej Orkiestry Dętej ze Złotej. Następnie konferansjer Marcin Walkowicz w imieniu organizatorów Święta Plonów w Czchowie powitał wszystkich zebranych gości. W tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością: Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Urszula Augustyn, Anna Czech, Norbert Kaczmarczyk oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Burmistrz Czchowa Marek Chudoba, Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Czchowie Alicja Mordarska wraz z Radnymi, Zastępca Burmistrza Czchowa Tadeusz Płachta, Sekretarz Gminy Czchów Jarosław Gurgul, delegat Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej Powiatu Brzeskiego Włodzimierz Rabiasz, kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej ze Złotej Eugeniusz Grzanka wraz z jej muzykami, Komendant Gminny OSP Gminy Czchów Piotr Musiał wraz z druhami, sołtysi, dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Czchów, dyrektorzy i kierownicy gminnych instytucji i referatów Urzędu Miejskiego w Czchowie oraz grupa dożynkowa z Tymowej i przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich.

 Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i  podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie – aby było z czego dożynkowy chleb upiec i sprawiedliwie go dzielić. Chleb dożynkowy Burmistrz Czchowa Marek Chudob przyjął od Alicji Mordarskiej – Przewodniczącej Rady Miejskiej w Czchowie oraz Jerzego Wojakiewicza – Przewodniczącego Rady Dzielnicy Czchów i Dominika Kotasa Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Czchów.  Następnie wraz z członkami zespołu Mali Czchowianie częstował nim gości.  

W kolejnej części dożynek podziwialiśmy występ artystyczny  mieszkańców Tymowej. Blisko pięćdziesiąt osób w różnym wieku, z ogromnym wdziękiem śpiewało piosenki o tematyce żniwnej promując nasz rodzinny folklor i tradycje ludowe. Radość z zebranych plonów, którą okazywali artyści, udzielała się wszystkim widzom. Występ był bardzo piękny, profesjonalnie wykonany i nagradzany kilkukrotnie brawami. Na zakończenie grupa dożynkowa wręczyła gospodarzowi gminy Czchów symboliczny wieniec upleciony z tegorocznych kłosów zbóż.  

Po ośpiewaniu wieńca głos zabrali: Burmistrz Czchowa, Posłowie na Sejm RP, Starosta Brzeski oraz Wójt Gminy Iwkowa. W swoich wystąpieniach przekazywali pozdrowienia, podziękowania i wyrazy najwyższego szacunku dla wszystkich Rolników z Gminy Czchów.

Następnie Burmistrz wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej wręczył rolnikom oraz sołtysom i przewodniczącym KGW symboliczne bochny chleba oraz okolicznościowe dyplomy, dziękując za trud na roli oraz pracę społeczną na rzecz gminy Czchów.

Po części oficjalnej na scenie pojawił się Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Mali Czchowianie. Miło było patrzeć, jak młodzi artyści pięknie kultywowali zarówno w śpiewie jak i w tańcu nasze tradycje. Publiczność reagowała niezwykle spontanicznie i oklaskiwała ich występ.  

Pozostając w dobrym nastroju w jaki wprawili nas Mali Czchowianie oczekiwaliśmy na występ gwiazdy disco polo Shantel. Trzej bardzo sympatyczni panowie dostarczyli niesamowitych wrażeń zwłaszcza tej „piękniejszej części publiczności”. Przy znanych i trochę mniej znanych przebojach wszyscy bawili się doskonale.  

Wieczór zakończyła wspólna zabawa taneczna z zespołem Kozaky, za sprawą którego chyba każdemu nogi rwały się do tańca. Dziękujemy zespołowi za rewelacyjne wykonania piosenek, a niesamowicie miłej i pozytywnie rozrywkowej publiczności za tworzenie wyjątkowego klimatu tegorocznych dożynek.

Elżbieta Ogiela