Don't Miss
Home » Kultura » Borzęcin. 70 wiosen życia i 50 lat do rymu

Borzęcin. 70 wiosen życia i 50 lat do rymu

26 listopada br. Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Fundacja „MAGMA” im. Ronalda Reagana zorganizowali niecodzienne widowisko poetycko-muzyczne pt.: „Borzęcaki i Krakowiaki Józefa Barana”. Okazja ku temu była znakomita – swój Jubileusz 120 lat obchodził ten jeden z najlepszych polskich poetów współczesnych, rodem z Borzęcina. – Każdy pisarz ma podwójne życie, u mnie to 70 przeżytych lat oraz półwiecze spędzone w świecie literackim, poetyckim, a to trochę inny świat – wyjaśnia Jubilat. Na spotkanie przybył m.in. przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, by przekazać poecie, piękny list podpisany przez Agatę Kornhauser-Dudę i Andrzeja Dudę. – Organizowany przez nas benefis był próbą uhonorowania Józefa Barana – jednego z najwybitniejszych polskich poetów, rodem z Borzęcina. Pół wieku pracy twórczej to doskonała okazja, by podsumować dotychczasowy dorobek literacki autora m.in. „Szczęścia w czapce niewidce”, laureata m.in. nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie – informuje Piotr Kania dyrektor ośrodka kultury w Borzęcinie.

W przedsięwzięciu nawiązującym tytułem do „Wesela” Wyspiańskiego i „Krakowiaków i górali” Bogusławskiego – uczestniczyli najlepsi polscy aktorzy: Anna Dymna i Jerzy Trela czytający poezję Jubilata. O piosenkarską stronę zadbali: Beata Paluch, Elżbieta Adamiak, Jakub Pawlak, Andrzej Słabiak i akompaniujący im znakomici muzycy. W swoich minirecitalach zaprezentowali lirykę poety oprawioną w muzykę mistrza Andrzeja Zaryckiego i nie tylko.

Spotkanie było okazją do rozmów z Jubilatem i o Jubilacie, w towarzystwie przyjaciół poety z różnych lat, m.in.: Jakuba Ciećkiewicza, Eligiusza Dymowskiego, Stanisława Dziedzica, prof. Bolesława Farona, prof. Marka Karwali, prof. Zofii Zarębianki, prof. Zofii Bilut-Homplewicz, prof. Gabrieli Matuszek-Stec, Michała Piętniewicza, Krzysztofa Budziakowskiego, Jadwigi Maliny, Maryli Guzy, Wiesława Nowaka, Tomasza Sobieraja, Andrzeja Zaryckiego czy Adama Ziemianina.
– Dzięki znakomitemu ambasadorowi moich wierszy na tym terenie Piotrowi Kani oraz organizatorom, a także dzięki przyjaciołom z różnych miejsc Polski i wspaniałym artystom z Krakowa i Łodzi – udało się stworzyć widowisko poetycko-muzyczne „że palce lizać”, które mogłoby być pokazane w Krakowie i Warszawie a nawet i w przywoływanym Paryżu, gdzie jak się to mówi „też nie ukręcisz owsa z ryżu”. W całej twórczości staram się pokazać, że jestem dumny z tego, że urodziłem się tu, a nie gdzie indziej, bo tam gdzie człowiek się rodzi, tam jest jego centrum, pępek świata, najważniejsze miejsce, tylko musi to umieć dostrzec… – mówi Józef Baran.

Wydarzenie swoim patronatem objęli: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz media: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, portal Magiczny Kraków, Informator Brzeski, Miasto i Ludzie oraz Kurier Borzęcki.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Fot. Maciej Mazur