Rekordowa liczba 116 uczestników wzięła udział w IX Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Barana zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie. Uczniowie z 64 placówek rywalizowali w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia, a ich zmagania oceniało jury konkursowe z poetą Józefem Baranem na czele. – To dla mnie wielka przyjemność, że tak liczne grono uczestników przybyło na dzisiejszy konkurs. Cieszę się, że moje wiersze przemawiają także do serc młodych ludzi. Poeta sieje ziarno słowa i niektóre ziarno wschodzi. Ten konkurs stanowi dla mnie takie poetyckie żniwa – mówił do zebranych pochodzący z Borzęcina poeta. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska – polonistka z Zespołu Szkół w Borzęcinie.
– W tym roku poszerzyliśmy grono szkół w Małopolsce, do których wysłaliśmy nasze zaproszenie i zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. To oczywiście ogromnie nas cieszy, choć tak duża liczba uczestników i ich opiekunów jaką gościliśmy w naszej placówce – około 180 osób – spowodowała, że zmuszeni zostaliśmy zmienić trochę zasady oceny recytatorów – wyjaśnia Piotr Kania – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, współorganizator konkursu. – Stworzyliśmy dwie niezależne komisje, które równocześnie oceniały pierwszy etap zmagań uczniów podstawówek i gimnazjów. Pierwsza z nich w składzie: Jadwiga Malina-Żądło – poetka z Trzebuni, Joanna van der Brug – córka Józefa Barana oraz Kinga Białek – dyrektor Zespołu Szkół w Borzęcinie oceniała uczniów podstawówek. W drugiej zasiadł sam autor, Józef Baran wspólnie z Elżbietą Kowal – wychowawczynią z czasów szkolnych poety oraz Maria Marek – dyrektor Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku.
Postać poety przed rozpoczęciem zmagań recytatorów przybliżała uczestnikom konkursu Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska. – Baran jest wrażliwym obserwatorem ludzi, często wyrażającym głębokie myśli o życiu, poetą dosadnym i czułym jednocześnie. W jednym z tomików mówi o sobie: „najbardziej jestem poetą ludzi nieśmiałych, tych z osikowym liściem uśmiechu, przylepionym do warg. (…)kto wie, co w nich małych drzemie”. Nie mitologizuje, nie celebruje nazbyt własnej osoby, przeciwnie – tworzy często ironiczny dystans do samego siebie. Człowiek, jego doznania, specyfika, odmienność są w poezji Barana najważniejsze. Swój zawód traktuje jak powołanie. Pisze, aby podzielić się z czytelnikami swymi emocjami. Inspiruje go życie, które rodzi się na naszych oczach.
W swoim przemówieniu Józef Baran mówił o konkursie, który traktuje jako święto swojej poezji. Dziękując zarówno uczniom, jak i ich opiekunom porównał ludzi sprawujących władzę i poetów. – Ci pierwsi pragną władzy, aby rządzić ludźmi, poeci zaś rządzą ludzkimi sercami, choć nie posiadają władzy nad ludźmi – mówił Baran.
Konkursowe zmagania recytatorów z podstawówek i gimnazjum trwały jednocześnie. Po pierwszej rundzie, drugi wiersz recytowali tylko finaliści z poszczególnych kategorii, którzy swoją interpretacją wierszy wzbudzili największe uznanie komisji konkursowej. – W tym roku była ich rekordowa liczba bo do ścisłego finału dostało się 10 osób z podstawówek, 12 osób z gimnazjum, natomiast ze szkół średnich 6 uczniów – informuje Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska. – Jako organizatorzy wspólnie z komisją jury próbowaliśmy ustalić liczbę finalistów. Nie było łatwo, bo poziom uczniowskich recytacji był wysoki. Widać było tu ogromny wkład pracy zarówno uczniów, jak i ich opiekunów, szczególnie w kategorii gimnazjów.
W finałowej części oprócz głównych nagród jury przyznało jeszcze 5 wyróżnień. W kategorii szkół podstawowych najlepszą okazała się być Natalia Kucharska ze SP w Bruśniku. Miejsce drugie zdobyła Anna Stanuch ze SP w Sterkowcu, a trzecie Nikola Oleksyk ze SP w Porębie Radlnej. Wyróżniono Gabrielę Płachno i Nicolettę Borowiec ze SP w Borzęcinie Dolnym. Wśród gimnazjalistów wygrał Dawid Kita z Gimnazjum w Ryglicach. Kolejne miejsca zajęli Maria Sworniowska z PG w Borzęcinie Górnym oraz Natalia Mikos z Gimnazjum nr 1 w Brzesku. Jury wyróżniło Filipa Wojtasińskiego z Gimnazjum w Łysej Górze, Przemysława Płaczek z Gimnazjum nr 6 w Tarnowie oraz Joannę Krzywoń z Gimnazjum nr 1 w Ryglicach.
Nagrody dla najlepszej recytatorki w kategorii szkół średnich odebrała Magdalena Kierczak z Liceum Ogólnokształcącego w Czchowie. Drugi był Jędrzej Hycnar z I LO w Tarnowie, a trzeci Sebastian Jamrożek z Technikum w Szczurowej.
Gratulując zwycięzcom znakomitych interpretacji i zdobytych nagród Józef Baran opowiadał o tym jak sam kiedyś w młodości występował jako recytator w konkursie i niestety nie odniósł sukcesu, gdyż zapomniał tekstu. – Ta sytuacja pozwala mi zrozumieć, co czuje stojący na środku sceny młody człowiek i jak wielkie są jego emocje. Tym bardziej gratuluje tym, którzy tak znakomicie zaprezentowali się na tutejszej scenie – mówił poeta.
Prostolinijność i „dostępność” poety była szczególnie widoczna po rozdaniu nagród, kiedy wydawało się, że zdjęciom i autografom nie będzie końca.
– Dzięki wsparciu konkursu przez samorząd gminy Borzęcin, samorząd powiatu brzeskiego oraz Krakowski Bank Spółdzielczy wszyscy laureaci drugiej rundy konkursu, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele otrzymali książki Józefa Barana z autografem. To doskonała nagroda, ale i okazja do dalszej promocji twórczości autora nie tylko tej związanej z poezją, ale i prozą, bo przecież kilka znakomitych do czytania publikacji wyszło spod jego pióra – komentował po konkursie Piotr Kania.
Jego uczestnicy pozytywnie komentowali organizowaną imprezę. – Świetnie się tu czuliśmy. Pokonaliśmy spory odcinek drogi busami z Ryglic, ale z czystym sumieniem powiem, że było warto. Konkurs był dobrze przygotowany pod względem organizacyjnym, wszystko dopięte jak należy – komentowała Magdalena Dróżdż, jedna z opiekunek.
Słów uznania nie krył także sam poeta. – Dziękuję organizatorom: Piotrkowi i Agnieszce oraz pracownikom GOK w Borzęcinie za przygotowany konkurs. Cieszę się, że współpraca z borzęcińskim ośrodkiem tak dobrze się układa. Liczba uczestników i przygotowanie tegorocznej edycji konkursu zrobiło na mnie wrażenie. Uczestnicy do Borzęcina przybyli nierzadko z bardzo odległych miejscowości. Dziękuję za wszystko.
Warto wymienić te miejscowości, z których uczniowie brali udział w konkursie. Są to:
Tarnów, Bochnia, Brzesko, Radłów, Szczurowa, Czchów, Kraków, Bruśnik, Przyborów, Łęki, Drwinia, Sterkowiec, Mikołajowice, Bielcza, Zaborów, Rychwałd, Jurków, Uszew, Maszkienice, Wojnicz, Wola Zabierzowska, Dziewin, Borzęcin Dolny, Borzęcin Górny, Tworkowa, Wola Radłowska, Łętowice, Niwka, Domosławice, Nowy Wiśnicz, Łysa Góra, Okocim, Zdrochec, Jodłówka, Poręba Radlna, Zabawa, Radgoszcz, Złota, Siedliska, Ryglice, Wola Dębińska, Jurków, Lubcza, Uszew, Nieszkowice Małe, Gnojnik, Łysa Góra, Rzezawa.
Kolejny konkurs z pewnością w roku przyszłym. Będzie to dziesiąta jego edycja.
(pio)
Finaliści konkursu:
Szkoła podstawowa: Natalia Kucharska – Szkoła Podstawowa w Bruśniku, Jolanta Książek – Szkoła Podstawowa w Łękach, Klaudia Ojczyk – Szkoła Podstawowa w Okocimiu, Anna Stanuch – Szkoła Podstawowa w Sterkowcu, Krzysztof Radzięta – Szkoła Podstawowa w Uszwi, Aleksandra Szczupak – Szkoła Podstawowa w Wojniczu, Nicoletta Borowiec – Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym, Gabriela Płachno – Szkoła Podstawowa w Borzęcinie Dolnym, Wiktoria Mielec – Szkoła Podstawowa w Domosławicach, Nikola Oleksyk – Szkoła Podstawowa w Porębie Radlnej.
Gimnazjum: Anna Lekarczyk – Gimnazjum nr 6 w Tarnowie, Przemysław Płaczek – Gimnazjum nr 6 w Tarnowie, Weronika Sucha – Gimnazjum nr 1 w Radgoszczy, Roksana Walica – Publiczne Gimnazjum w Siedliskach, Joanna Krzywoń – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Ryglicach, Dawid Kita – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Ryglicach, Martyna Kułak – Publiczne Gimnazjum w Borzęcinie, Maria Sworniowska – Publiczne Gimnazjum w Borzęcinie, Natalia Mikos – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Brzesku, Filip Wojtasiński – Publiczne Gimnazjum w Łysej Górze.
Szkoła ponadgimnazjalna: Mateusz Borowiec – Liceum Ogólnokształcące w Radłowie, Sebastian Jamrożek – Technikum w Szczurowej, Magdalena Kierczak – Liceum Ogólnokształcące w Czchowie, Jędrzej Hycnar – I LO w Tarnowie, Weronika Lichorobiec – I LO w Tarnowie, Sandra Kryca – XI LO w Krakowie.
—
gdk