Don't Miss
Home » Kultura » Cantantes Dei i Borzęckie Słowiki z Muszlą św. Jakuba

Cantantes Dei i Borzęckie Słowiki z Muszlą św. Jakuba

Resize_of_DSC_2187Pastorałka pt.: „Pastuszkowie bracia mili” zapewniła zespołowi Cantantes Dei zwycięstwo w IX Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek „O muszlę św. Jakuba”, który w minioną sobotę, 25 stycznia odbył się w Brzesku. Młodzi artyści reprezentowali tam Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie. W gronie laureatów znalazły się też „Borzęckie Słowiki” ze Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym, które zajęły najwyższe, 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Wśród 52 wykonawców zgłoszonych do konkursu aż 14 reprezentowało gminę Borzęcin.

W kategorii uczniów szkół podstawowych i młodszych był to zespół „Borzęckie Słowiki” oraz ośmiu solistów: Maksymilian Przepiórka, Gabriela Płachno, Maria Czaja, Angelika Duda, Weronika Czesak, Przemysław Klich, Karolina Stolarz i Justyna Duda. Z kolei w kategoriach uczniów szkół gimnazjalnych i starszych oprócz Cantantes Dei wystąpiły cztery solistki: Aneta Wesołowska, Katarzyna Knap, Patrycja Duda i Wiktoria Rechul. Oceniając uczestników, jury w składzie: Marcelina Gawron – przewodnicząca, Paweł Adamek i Paweł Batko, zwracało uwagę na następujące elementy: przygotowanie techniczne, emisję głosu, intonację, muzykalność, interpretację utworów oraz dobór repertuaru. Nadmienić należy, że podobnie jak podczas Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, również i w konkursie powiatowym wszyscy uczestnicy musieli wykonać po dwa utwory: obowiązkową kolędę oraz do wyboru: pastorałkę lub piosenkę o tematyce bożonarodzeniowej.

Zespół wokalno-instrumentalny Cantantes Dei okazał się bezkonkurencyjny w kategorii młodzież szkół gimnazjalnych – zespoły. W przygotowanym specjalnie na tę okazję repertuarze znalazły się: kolęda „Gdy się Chrystus rodzi” oraz pastorałka „Pastuszkowie bracia mili”. Wybór tej drugiej okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i pozwolił sięgnąć po główną nagrodę.

Nie bez znaczenia był także fakt, że naszym solistom towarzyszył kilkuosobowy zespół muzyków. Wystąpiliśmy przecież w pełnym składzie, na scenie było więc czternaście osób. Wyróżnialiśmy się także strojami. Stworzyło to spójną całość, która przypadła do gustu komisji. Ale oczywiście najważniejsze było właściwe wykonanie przygotowanych utworów. Wszystko jednak odpowiednio zagrało i dzięki temu Cantantes Dei zabiera „Muszlę św. Jakuba” do Borzęcina – komentował zadowolony Grzegorz Franczak, opiekun zespołu. Co więcej, indywidualne wyróżnienie dla instrumentalisty za muzykalność i szczególną wrażliwość muzyczną przyznano perkusiście Cantantes Dei, Mikołajowi Franczakowi.

Dumy z występu swoich podopiecznych nie kryła też Cecylia Czaja, która od lat opiekuje się zespołem „Borzęckie Słowiki”. – Borzęckie Słowiki mają w swoim dorobku artystycznym trzy Muszle Świętego Jakuba zdobyte w latach 2009 – 2013: brązową, srebrną i złotą. Tegoroczny konkurs przyniósł zespołowi kolejny sukces w postaci II miejsca – najwyższego w swojej kategorii wiekowej. Aby wystąpić na odpowiednim poziomie uczniowie włożyli w swoją prezentację dużo pracy. Jednak wspólny wysiłek opłacił się i przyniósł piękne rezultaty – chwaliła swoich podopiecznych Cecylia Czaja.

Borzęckie Słowiki wyśpiewując dwugłosowo kolędę „Do szopy, hej Pasterze” oraz pastorałkę „W grudniowe noce” podbiły serca publiczności oraz jurorów konkursu, znalazły się na liście laureatów i wystąpiły podczas koncertu 26. stycznia w niedzielę w Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku, odbierając nagrody z rąk gospodarzy przeglądu.

Wręczając nagrody najlepszym, komisja konkursowa nie szczędziła słów uznania.

– Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom IX Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek za trud ćwiczeń, a zwłaszcza za przygotowanie programu zaprezentowanego podczas przesłuchań. Wszystkim zespołom i solistom należą się słowa uznania i szacunku za ich pracę. Dziękujemy również wszystkim kierownikom i opiekunom zespołów za staranne i odpowiedzialne przygotowanie prowadzonych przez siebie zespołów do udziału w Konkursie – mówili zgodnie przedstawiciele jury. – Życzymy wszystkim organizatorom i uczestnikom Festiwalu wytrwałej i owocnej pracy, dzięki której w przyszłym roku będziemy mogli się spotkać w równie licznym i zdolnym gronie – zakończyli oceniający uczestników jurorzy.

Dzień po finałowych przesłuchaniach najlepsi wykonawcy z wszystkich kategorii konkursu „O muszlę św. Jakuba” zaprezentowali się w koncercie laureatów. Wtedy też poznali końcową klasyfikację.

Gratuluję obu grupom występującym w konkursie. „Borzęckie Słowiki” już nieraz udowodniły, że są w czołówce zespołów działających na terenie powiatu brzeskiego, a dzieci pod opieką Cecylii Czaja ciągle rozwijają się muzycznie. Dla Cantantes Dei to chyba największy sukces w ich dotychczasowej muzycznej działalności, tym większy, że przecież zespół ten funkcjonuje niewiele ponad pół roku przy naszej placówce kulturalnej. Mimo to, w tak krótkim czasie, zdążył pokazać się już na wielu imprezach i zaskarbić sobie sympatię publiczności, nie tylko tej z Borzęcina. Widać dobrą pracę Grzegorza Franczaka z młodzieżą. Mam nadzieję, że sukces ten doda im jeszcze większego zapału do pracy – komentował Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.

Laureaci IX Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek „O muszlę św. Jakuba”:

Kategoria A – przedszkolaki:

Wyróżnienia: Śpiewające Nutki, Wesołe Nutki, Kolorowe Nutki, Przyjaciele Jezuska.

Kategoria B – dzieci młodsze (klasa I – III tylko soliści):

– I miejsce: Kinga Gurgul – „Słuchaj brzmi Aniołów pieśń”

– II miejsce: Aleksandra Kubala – „Święty czas”

– III miejsce: Patryk Ledziński – „Pastuszkowie bracia mili”

Kategoria C – dzieci starsze (klasa IV – VI soliści):

– I miejsce: Marysia Mikołajek – „A cóż z tą Dzieciną”

– II miejsce: Patrycja Mytnik – „W żłobie leży”

– III miejsce: Karolina Mocię – „Z narodzenia Pana”

Kategoria D – dzieci starsze (klasa IV -VI zespoły):

– I miejsce: Nie przyznano

– II miejsce: „Borzęckie Słowiki” – „Grudniowe Noce”

– III miejsce: Nie przyznano

– Wyróżnienie: „Śnieżynki” – Weronika Pajor, Emilia Gawęda

Kategoria E – młodzież szkół gimnazjalnych (soliści):

– I miejsce: Daria Reczek – „Lulajże Jezuniu”

– II miejsce: Franciszek Podłęcki – „Uciekali, uciekali”

– III miejsce: Agnieszka Wolsza – „Lulejże mi lulej”

Kategoria F – młodzież szkół gimnazjalnych (zespoły):

– I miejsce: Cantantes Dei – „Pastuszkowie bracia mili”

– II miejsce: Chór Szkolny PG Nr 1 im. Królowej Jadwigi w Brzesku – „Małe Aniołki”

– III miejsce: „Discantus” – „Gruchnęła nowina”

Kategoria G – młodzież szkół ponadgimnazjalnych (soliści):

– I miejsce: Jędrzej Rosa – „Cicha noc”

– II miejsce: Aneta Kural – „W żłobie leży”

– III miejsce: Magdalena Szydłowska – „Tryumfy Króla Niebieskiego”

Kategoria H – młodzież szkół ponadgimnazjalnych (zespoły):

– III miejsce: Nie przyznano

– II miejsce: Note Dei – „Północ już była”

– I miejsce: Schola bliżej nieba – „Jezusa Narodzonego”

ug