Don't Miss
Home » Region » CKZiU w Łapanowie – podsumowanie włoskiej przygody

CKZiU w Łapanowie – podsumowanie włoskiej przygody

„Włoska mobilność – fundamentem europejskiej kariery” to projekt realizowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie, skierowany do uczniów kształcących się z zawodach: technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik i technik organizacji reklamy.

W projekcie uczestniczyła grupa 23 uczniów, którzy m.in. przebywali na czterotygodniowych stażach we Włoszech. Dla młodych ludzi był to czas zdobywania nowych doświadczeń życiowych i zawodowych. Główny cel projektu to podniesienie wiedzy oraz umiejętności językowych i zawodowych, a tym samym zwiększenie szans na rynku pracy w przyszłości.

Podczas praktyk logistycy wykonywali zadania związane z realizacją zamówień zgodnie z potrzebami klienta, sporządzali dokumentację magazynową oraz dokonywali inwentaryzacji magazynowej. Rolnicy prowadzili działania związane z hodowlą zwierząt, pielęgnacją roślin, ekologiczną uprawą owoców i warzyw, a także zbiorem plonów i przygotowaniem ich do sprzedaży. Gastronomia sporządzała potrawy i napoje, pracowała przy obsłudze gości oraz wykonywała i dekorowała wyroby cukiernicze. Reklama projektowała materiały promocyjne wykorzystując programy do tworzenia i edycji grafiki wektorowej i rastrowej, a także składała filmy i tworzyła strony www.

W trakcie praktyk uczniowie porozumiewali się w języku angielskim i włoskim przez co znacząco podnieśli swoje umiejętności językowe.

Staże obfitowały także w liczne atrakcyjne wyjazdy pozwalające poznać historię, kulturę, tradycję i zabytki Włoch. Uczniowie zwiedzili: Florencję, Wenecję, Bolonię i Rimini. Wielu pozytywnych emocji dostarczył im mecz na stadionie w Bolonii. W rozgrywkach zorganizowanych w ramach Mistrzostw Europy U-21 w piłce nożnej drużyna z Polski odniosła zwycięstwo nad gospodarzami.

Obecnie młodzież podejmuje działania upowszechniające projekt. Wykonano już broszury i prezentację promującą zadanie, a także zorganizowano spotkania z uczniami szkoły, podczas których uczestnicy opowiedzieli o swych doświadczeniach związanych z realizacją zadania.

Udział w projekcie to wspaniałe przeżycia dla jego uczestników, natomiast dla innych mobilizacja do nauki, aby można było wziąć udział w kolejnym planowanym wyjeździe. W celu poznania jeszcze większej liczby szczegółów zapraszamy na stronę internetową szkoły i Facebooka.

Zadanie finansowane jest w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

sp