Nie przegap
Strona główna » Religia » Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Rusza XXVI edycja akcji “Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia świecy Caritas. Na przestrzeni 26 lat to ponad 50 milionów świec i kilka pokoleń dzieci, które otrzymały pomoc dzięki otwartości serc Polaków. W ramach 26. edycji akcji odbywającej się pod hasłem: ŚWIECA, KTÓRA TWORZY POLSKĄ WIGILIĘ Caritas Diecezji Tarnowskiej zamówiła 124 tysiące małych i 12 tysięcy dużych świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Ofiary zebrane przy rozprowadzaniu świec będą przeznaczone na wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu, wakacyjny wypoczynek oraz dofinansowanie dożywiania.

Idea świątecznej świecy Caritas rozpowszechnia się również poza granicami naszego kraju. Dzięki ofiarności Polaków, biorących udział w ubiegłorocznej edycji akcji, udało się odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych. W tym roku część środków zostanie przeznaczona na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli.

Tradycyjnie od I Niedzieli Adwentu tj. 1 grudnia br. w parafiach naszej diecezji rozprowadzane są świece Caritas – w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można wesprzeć:

  • odbierając świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas
  • wysyłając sms o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
  • dokonując płatności online lub wypełniając przelew – dane na stronie wigilijnedzielo.caritas.pl.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos. Światło świecy przypomina nam, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom stały się nośnikiem wartości przekazywanych w ramach harcerskiej akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Płomień, zapalany od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, co roku obiega świat, niesiony przez skautów i harcerzy. Symbolizuje jedność, braterstwo i pokój. W Polsce, za sprawą harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, trafia do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów – w postaci zapalonych świec Caritas.

Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, którą otrzymuje się na pamiątkę złożonej ofiary, jest znakiem wrażliwości i solidarności z dziećmi z najuboższych rodzin. Zapalona na wigilijnym stole świadczy o miłość i solidarności z tymi, którym brakuje nie tylko środków materialnych, ale często rodzinnego ciepła i miłości.
Środki pozyskane z akcji są przeznaczane na następujące formy pomocy:

  • dofinansowanie zimowego i letniego wypoczynku dzieci z ubogich rodzin,
  • dofinansowanie leczenia i rehabilitacji dzieci,
  • prowadzenie świetlic profilaktyczno-wychowawczych,
  • wspieranie rodzin wielodzietnych i samotnych matek.

Serdecznie zachęcamy do nabywania świec, a przez to wsparcia inicjatyw związanych z niesieniem pomocy dzieciom.

Caritas Tarnów / IB

PLAKAT