I Festiwal EMANACJE to 80 festiwalowych koncertów i spektakli operowych uświetniających Jubileusz Osiemdziesiątych Urodzin Krzysztofa Pendereckiego – patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską.
Repertuar festiwalowych wydarzeń obejmuje zarówno recitale solowe, koncerty kameralne, prezentacje zespołowe, jak również muzykę symfoniczną i operową.
Koncerty odbywają się zarówno w salach znanych wszystkim melomanom, jak i miejscach zupełnie nowych na koncertowej mapie Małopolski. Każdy weekend miesięcy wakacyjnych jest okazją do uczestnictwa w prestiżowym wydarzeniu muzycznym, odkrywając jednocześnie najświetniejsze – często także mało znane – perły małopolskiej architektury oraz miejsca rzadziej uczęszczane, ukazujące jednak istotne oblicze małopolskiej tradycji i historii.
Zamek w Dębnie gościł już na początku lipca grupę Feroce Trio w składzie Aleksandra Krawczyk – skrzypce, Dariusz Rogowski – klarnet oraz Mateusz Kurcab – fortepian, które zostało założone w 2011 roku. Członkowie zespołu to studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, którzy kształcą się pod kierunkiem dra Bartłomieja Kominka.
W sierpniową niedzielę a dokładnie 4 – tego sierpnia 2013 roku znów zawitały na zamek w Dębnie „Emanacje” za sprawą Agaty Szymczewskiej – skrzypce i Marka Bracha – fortepian, którzy w zamkowych komnatach dla zgromadzonej publiczności zaprezentowali między innymi: sonatę F-dur „Wiosenną” op. 24 Ludwika van Beethowena, sonatę A-dur op.13 Gabriela Fauré, polonez D-dur op. 4 Henryka Wieniawskigo
Agata Szymczewska skrzypaczka – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. W 2006 roku wygrała 13. Edycję Konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych w Kanadzie, Niemczech, Austrii i Polsce. Obecnie gra na skrzypcach Antonio Stradivariusa (Cremona, ca. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben.
Marek Bracha pianista, w roku 2009 uzyskał stypendium St. Marylebone Educational Foundation w Londynie, a w styczniu 2011 został stypendystą Ministerstwa Kultury w ramach programu „Młoda Polska”. Pianista ma w swoim dorobku artystycznym liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i zagranicznych konkursach pianistycznych. Dzięki stypendium ufundowanemu w 2011 roku przez Worshipful Company of Musicians w Londynie, został objęty prestiżowym programem naukowym Junior Fellowship w Royal College of Music w Londynie, który zakłada pracę badawczą nad techniką wykonawczą na instrumentach historycznych a także wykłady i zajęcia ze studentami.
—
BH-T
Foto-Hajduk