Kolejne Dni Czchowa przeszły już do historii. Dwa dni spędziliśmy przy dobrej muzyce, świetnej zabawie, ciekawych atrakcjach oraz interesujących prezentacjach przygotowanych przez Wojsko Polskie.
Sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy na ludowo. Najpierw przyśpiewki i zabawy weselne – zaprezentowała Kapela Ludowa z Biskupic Melsztyńskich z drużbą Piotrem Repetowskim na czele. Jak to na weselu bywa najprzód odegrano gospodarzowi Gminy Markowi Chudobie i jego małżonce. A potem winszowano wszystkim przybyłym gościom.
„Górole! Górole! Górolsko muzyka Cały świat obyjdzies – nima takij nika” – Tak anonimowy twórca ludowy pisał przed wiekami o pięknie muzyki płynącej z serca gór. I takie też piękne nuty płynęły w czchowskiej dolinie. Kapela góralska Zbójnicy zaprezentowała najpiękniejsze piosenki góralskie znane przez wszystkich od morza do Tatr. I tak śpiewaliśmy Góralu czy ci nie żal, Bystra woda, Za górami, za lasami, itd… I wodzirej w wesołym góralskim klimacie pełnym humoru bawił publiczność. A potem bawiliśmy się do białego rana przy rytmach Labamby, Rasputina, i innych hitów muzyki rozrywkowej lat 70-tych i 80-tych.
W drugim dniu również dopisała publiczność pomimo kapryśnej aury.
Od godziny 11-tej trwała AKCJA ODDAWANIA KRWI POŁĄCZONA Z POSZUKIWANIEM DAWCY SZPIKU DLA 13-LETNIEGO KAMILA MOTAKA. Wśród chętnych osób do niesienia pomocy innym i naszemu Kamilkowi byli czchowscy krwiodawcy, strażacy, panie z MOKSiR-u oraz żołnierze biorący udział w Dniach Czchowa. Udało się zarejestrować 31 osób. Wraz z Prezesem Klubu Krzysztofem Olchawą postanowiliśmy ponowić akcje poszukiwania dawcy szpiku dla Kamila jeszcze raz w tym roku.
Tuż po 14-tej rozpoczęła się akcja „Kup książkę dla Biblioteki” organizowana przez naszą Miejską Bibliotekę Publiczną. Można było zapoznać się z możliwością wstąpienia w poczet żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Były stoiska 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego i 6 Brygady Powietrznodesantowej. Można było obejrzeć bojowy pojazd wojskowy Humvee wraz z wyposażeniem, kompletny strój skoczka oraz spadochrony. Było również Stoisko Agencji Mienia Wojskowego gdzie można było nabyć sprzęt wojskowy wycofany z użytku Wojska Polskiego.
Podczas Dni Czchowa rozstrzygnęliśmy konkurs na ciasto ze śliwką realizowany pod patronatem Stowarzyszenia na Śliwkowym Szlaku. Do konkursu zgłosiło się 8 pań. Oceny ciast dokonała Komisja Konkursowa w składzie: Marzena Kicka i Renata Piwowar przedstawicielki Stowarzyszenia na Śliwkowym Szlaku, Mateusz Musiał – Zajazd Zagłoba, Tadeusz Kozdrój – Firma Premet, Barbara Dubois – Firma Sara, Dominika Bielecka – Cafe Petit, Jan Krawczyk – kucharz, St. Kpr. Nieczytaiłow, oraz Marta Duda i Elżbieta Ogiela – przedstawicielki MOKSiRu. Komisja oceniła wypieki biorąc pod uwagę: smak ciasta, oryginalność, łatwość przyrządzenia i sposób zaprezentowania ciasta. Jury przyznało 5 nagród rzeczowych. I miejsce zajęło ciasto przygotowane przez Teresę Rąpała, II miejsce zajęła Barbara Jakóbczyk, III miejsce – Maria Gałek, IV miejsce Anna Damioł, V miejsce – Józefa Kornaś.
Program artystyczny dla dzieci pt. Hop, hop, tra la – został sfinansowany ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.
W rozmaitościach kulturalnych znalazł się występ Zespołu Folklorystycznego Złocoki – działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, który w tym roku podczas XXII Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego – KRAKOWIACZEK w Łoniowej zdobył nagrodę główną, a podczas XXXV Karpackiego Festiwalu Zespołów Regionalnych w Rabce – Zdroju – wyróżnienie.
Wystąpił także czchowski zespół LABAKUJA w składzie Justyna Kuboń, Laura Pajor i Bartłomiej Kozdrój, który wykonywał również utwory instrumentalne na oboju. Taniec nowoczesny zaprezentował zespół STOP DANCE działający przy czchowskim MOKSIRZE, który w tym roku otrzymał wyróżnienie podczas konkursu „Małopolskie Talenty”.
Tuż po 17-tej SHOW wykonał JAN WOJDAK – lider zespołu WAWELE. Koncert sponsorowała FHU RABEK Państwa Marii i Zbigniewa Rabiaszów. Publiczność szalała przy takich utworach jak „Biały Latawiec”, „Nie szkoda róż”, „Zostań z nami melodio” i „Alalija”.
O 19.00-tej rozpoczęło się długo wyczekiwane losowanie nagród oraz podsumowanie akcji „Kup książkę dla Biblioteki”.
A o 20-tej SPOTKANIE Z BALLADĄ – „TAK JEST PANIE KOMENDANCIE” w wykonaniu Kabaretu z Kopydłowa. Była to duża dawka świetnego humoru, na który publiczność reagowała gromkim śmiechem.
Kulminacją Dni był pokaz sztucznych ogni, które zabłysły nad Czchowem tuż przed 22-gą, rozświetlając zachmurzone niebo.
Na zakończenie wieczoru wystąpiły zespoły ALERGEN i AFTER DAY, które znakomicie bawiły publiczność tańczącą w strugach deszczu.
Dni Czchowa już za nami. Mamy nadzieję, że niezależnie od gustów i upodobań – każdy znalazł coś dla siebie. Dziękujemy za udział we wspólnej zabawie!
—
Elżbieta Ogiela
Galerie „Czasu Czchowa”
Grodzki Piknik Ludowy w Czchowie – dzień I
Grodzki Piknik Ludowy w Czchowie – dzień II
Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”