Don't Miss
Home » Kultura » Dołęga / Darmowe zwiedzanie Muzeum „Dwór w Dołędze” w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Dołęga / Darmowe zwiedzanie Muzeum „Dwór w Dołędze” w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Szósta edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich to doskonała okazja do promocji inwestycji, które udało się zrealizować dzięki środkom europejskim. To także świetny pomysł na świętowanie 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji samorząd Małopolski zaprasza do obiektów tarnowskiego Muzeum Okręgowego w  Dołędze.

Muzeum Dwór w Dołędze zyskało nowy blask dzięki wojewódzkiemu projektowi „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Całkowita wartość programu realizowanego w województwie małopolskim przekroczyła 13 milionów złotych. Ponad 9 milionów pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Część tych środków trafiła do Dołęgi.

– Zazwyczaj muzea odwiedzamy niezwykle rzadko. Często przechodzimy obok eksponatów zupełnie obojętnie. A naprawdę warto je zwiedzać, bo obcując z przeszłością i kulturą lepiej rozumiemy świat współczesny. Serdecznie zapraszam do placówek tarnowskiego Muzeum Okręgowego w Zalipiu i Dołędze, gdzie w dniach od 10 do 12 maja przygotowano sporo atrakcji dla zwiedzających – mówi Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego.

W dniach 10-12 maja (piątek-niedziela) zapraszamy do Muzeum Dwór w Dołędze codziennie w godzinach 10:00-18:00 będzie można bezpłatnie zwiedzić szlachecki dwór. Został on wzniesiony w 1848 roku przez Marię i Aleksandra Güntherów. Przekraczając próg dworu, zwiedzający zanurzą się w stylowe wnętrze wypełnione przedmiotami i pamiątkami. XIX-wieczne meble, obrazy, rysunki, broń i inne realia z epoki tworzą tam oryginalne wnętrza, z tradycyjnym układem pomieszczeń i podziałem na części oficjalną (jadalnia, salon, gabinet), prywatną (pokoje właścicieli dworu) i gospodarczą (kuchnia, spiżarnia itd.). W dworze gościli: m.in. Adam Asnyk, Włodzimierz Tetmajer, Tadeusz Miciński, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, Tadeusz Boy-Żeleński i Jacek Malczewski.

malopolska.pl