22 stycznia 2015 roku odbyła się w Publicznym Przedszkolu w Borzęcinie Górnym uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Przedszkolaki zaprosiły swoich bliskich do sali Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie na „DWORSKIE HISTORYJKI DLA BABCI I DZIADKA”.
Pierwszą z nich była bajka wystawiona przez najmłodszych przedszkolaków, pt. „O Królu, który jadał tylko kaszę i pił tylko mleko”, którą przygotowały wspólnie z wychowawczynią – Panią Anią Turbasą i pomocą nauczyciela – Panią Kazimierą Gzyl.
W roli króla zobaczyliśmy Szymona Siuduta, a zmartwionymi kucharzami byli: Kamilek Majka, Ania Ducinowska, Kuba Siudut, Asia Ciochoń, Madzia Kobyłecka, Oliwia Żmijewska, Milenka Szczupał, Kamilka Zając, Sebastian Świątkowski, Marcin Małek i Maja Przybysławska. Jako doradcy królewscy wystąpili: Otylka Tomaszek, Maja Zaleśna, Klaudia Kocoł i Igorek Kapa. Rycerzem był Kuba Drozda, a dwórkami – Ola Latocha i Martynka Chmioła. Maluszki zaprezentowały również okolicznościowe wiersze, piosenki i tańce („Grozik” i „Taniec na Paluszkach”), za które otrzymały ogromne brawa od naszych gości.
Następnie swoje występy rozpoczęły średniaki przygotowane przez nauczycielki Cecylię Krajewską i Barbarę Madej w wykonaniu których, obejrzeliśmy teatrzyk pt. „Śpiąca Królewna”. Ta dworska historyjka znana prawie wszystkim, zachwyciła Babcie i Dziadziusiów. W roli tytułowej wystąpiła Wiktoria Parszcz, a królewiczem, który obudził ją ze snu był Karol Ciochoń. Królem był Dominik Knap, królową Asia Kułak, dobrymi wróżkami – Lenka Zabiegała, Karolina Leśniak, Oliwia Zając, Gabrysia Fasula, Amelka Czesak, Zuzia Szczupał i Ania Siudut, a złą wróżką – Daria Rogóż. Pisarzem był Błażej Gunia, Kuba Wilkosz wystąpił w roli staruszka, a narratorami byli: Patryk Knap, Kacper Małek, Julek Gnutek, Wiktor Rams, Kacper Świątek, Kacper Wójcik i Maciek Ciochoń. Wiersze i piosenki dla babci i dziadka oraz „Taniec ukraiński” i układ taneczny do piosenki „Mery Chrystmas” zakończyły występ średniaków. Rodzicom z tej grupy bardzo dziękujemy za przygotowanie strojów i elementów dekoracji do bajki.
Następnie na scenie pojawiły się najstarsze przedszkolaki z kolejną dworską historyjką. Wraz z nauczycielką Józefą Sury i dyrektorką Marią Gibała przygotowały bajkę pt. „O królewnie Gburce”. Główną rolę odegrała Nikolka Andrzejczak, Królewiczem był Kuba Postawa, królem – Karol Kobyłecki, królową – Justyna Kudła, damami dworu – Lenka Smoleń, Julka Michalec, Madzia Ignasiak i Natalia Majka, dworzanami – Brajan Kania, Kacper Banaś,Alan Cichoński, Sebastian Jarosz, Wiktor Sumyk, Bartek Antos, Krzysiu Bystryk, Szymek Białek, Michał Kowalczyk, Michał Skirewski, Maks Derleta i Wojtuś Żurek. Natomiast wróżkami były: Antosia Tomaszek, Ola Dziadoń, Julka Prasoł i Gabrysia Michalec. Po bajce dzieci zatańczyły taniec dworski – „Menuet”.
Potem przyszedł czas na wiązankę wierszy i piosenek dla Szanownych Seniorów oraz tańce „Trampel polkę” i „Koziorajkę”. Występy dzieci zakończyło wspólne odśpiewanie gromkiego „Sto lat”. Dzieci wręczyły ukochanym Babciom i Dziadziusiom przygotowane wcześniej laurki i prezenty.
O poczęstunek zadbały mamusie, które upiekły pyszne ciasta i ciasteczka – były to Panie: Kinga Gunia, Edyta Szczupał, Dorota Bolek, Katarzyna Siudut, Barbara Czesak, Agnieszka Banaś, Elżbieta Kocoł, Justyna Knap, Paulina Żmijewska, Magdalena Ducinowska, Beata Kudła, Katarzyna Żurek, Ewa Zabiegała, Kinga Kułak, Paulina Kobyłecka, Aleksandra Zaleśny i Barbara Gnutek. Owoce, kawę i herbatę zakupiły Panie: Agnieszka Prasoł, Agnieszka Tomaszek, Marta Wójcik, Agnieszka Małek, Marzena Postawa, Edyta Smoleń, Barbara Derleta, Adrianna Legutko i Katarzyna Ciochoń. O gości i porządkowanie sali zadbały Panie: Barbara Gnutek, Kułak, Edyta Smoleń, Katarzyna Żurek, Agnieszka Świątkowska, Monika Świątek, Ewa Zabiegała, Katarzyna Ciochoń, Barbara Majka, Aneta Kobyłecka i Elżbieta Kocoł. Wszystkim Paniom bardzo serdecznie dziękujemy.
Podziękowania kierujemy także do Pana Krzysztofa Przepiórki za przygotowanie tańców i muzyki, do dyrektora GOK Pana Piotra Kani za udostępnienie sali i pomoc w zorganizowaniu uroczystości, do Pana Romana Rechula za przygotowanie nagłośnienia, oświetlenia i wykonanie zdjęć oraz do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniły się do uświetnienia naszej uroczystości.
Babciom i Dziadziusiom dziękujemy bardzo za tak liczne przybycie i czas poświęcony na wychowanie wnucząt. Mamy nadzieję na wspólne spotkanie już za rok.
—
Maria Gibała