W dniach 26 i 27 listopada w MOKSiR w Czchowie odbyły się pierwsze kursy mistrzowskie w grze na fortepianie, organizowane przez Szkołę Muzyczną I st. w Domosławicach.
Warsztaty były jednymi z trzech wydarzeń wchodzących w skład projektu “Fortepiano- cykl spotkań z muzyką klasyczną. Warsztaty pianistyczne”, których pomysłodawcą jest stowarzyszenie PianoClassic we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Koordynatorem kursów był nauczyciel Szkoły Muzycznej w Domosławiach Marcin Szlachta. Gospodarzami dwóch pozostałych kursów były szkoły muzyczne w Zakopanem i Nowym Targu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Burmistrz Miasta Czchowa Marek Chudoba.
Celem spotkań uczniów z mistrzem było rozpalenie w młodych adeptach sztuki pianistycznej chęci pracy nad doskonaleniem swoich umiejętności. Wydarzenie to było wielkim przeżyciem dla wszystkich siedemnastu pianistów – uczniów szkół muzycznych pierwszego stopnia z województwa małopolskiego, którzy mogli zetknąć się bezpośrednio z prowadzącym kursy wspaniałym krakowskim pianistą Marianem Sobulą – laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Valladolid, a także w Ancona, Foggia, Gorizia, Pordenone, Sulmona, Treviso. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.
Dla wielu młodych ludzi była to pierwsza okazja gry na fortepianie. Duża scena i fakt, że na sali jest wielu słuchaczy odebrał mowę niektórym uczestnikom tuż przed rozpoczęciem lekcji. Jednak już po pierwszych minutach wspólnej pracy z mistrem, każdy odzyskiwał uśmiech i pewność siebie. Niezwykle delikatne podejście do każdego pianisty połączone z merytorycznym dialogiem prowadzonym w oparciu o spotrzeżenia dzieci i sugestie prowadzącego, zaowocował czynnym uczestnictwem w procesie nauki głównych bohaterów listopadowych spotkań.
Podczas otwartych lekcji w sali czchowskiego domu kultury obecni byli nie tylko pianiści, lecz także ich rodzice, żywo zaangażowani w poczynania swoich pociech, jak również uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Mogli w ten sposób usłyszeć i zobaczyć jakie efekty i wyzwania przynosi gra na instrumencie. Dla występujących na scenie był to często pierwszy występ przed tak dużą publicznością i jednocześnie doświadczenie, do którego muszą się stopniowo przyzwyczajać. Trema, towarzyszy artystom na scenie przez całe życie, a właśnie takie występy uczą jej opanowywania i przekształcania w czynnik mobilizujący.
Zwieńczeniem warsztatów był koncert pt. „Mistrz i uczniowie”. Do udziału w nim zostało zaproszonych dziewięciu uczestników warsztatów: Anna Cetnar, Julianna Belo, Dominik Kieca ze Szkoły Muzycznej I st. w Domosławiach; Dominika Lazarowicz i Magdalena Kuropatwa ze Szkoły Muzycznej I st. w Domosławicach filia w Gromniku; Gabriela Krawczyk ze Szkoły Muzycznej I st. w Trzcianie; duet fortepianowy ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie – Hanna i Pola Czubak oraz Gabriela Nalepa ze Szkoły Muzycznej I st. w Sobolowie.
Drugą część koncertu stanowił recital Mariana Sobuli. Sala MOKSiR wypełniła się po brzegi. Około 200 osób zasiadło, żeby wysłuchać występu młodych artystów i mistrza. Ciepło przyjęci młodzi pianiści wykonali utwory jak najlepiej potrafili. W ich grze słychać było coraz większą pewność siebie i świadomość tego, co chcą przekazać słuchaczom. Między innymi aspekt atrakcyjności gry był często poruszany przez nauczyciela w trakcie kursów. Zainteresowanie swoją grą publiczności a także inspirowanie samego siebie dźwiękami fortepianu.
Aby to osiągnąć należy ćwiczyć na instrumencie, do czego zachęcał każdego młodego pianistę. Efekty długiej, intensywnej pracy nad techniką gry i osobowością mogli usłyszeć ci, którzy poświęcili czas w ten listopadowy wieczór.
Zanim jednak zabrzmiały pierwsze dźwięki Scherza b-moll op.31 Fryderyka Chopina, mistrz i uczeń Dominik Kieca wykonali utwór na 4 ręce, który wzbudził podziw, gdyż siedmioletni chłopiec niczym nie ustepował mistrzowi. Po tym miłym akcencie przy fortepianie zasiadł Marian Sobula, którego perfekcyjna, pełna emocji gra wzbudziła zachwyt publiczności. Prezentując bogatą paletę brzmień i nastrojów, począwszy od bużliwego scherza b-moll, przez zwiewnego, lekkiego Walca As-dur op.34 nr 1 oraz heroicznego, chyba najbardziej polskiego utworu Fryderyka Chopina Poloneza As-dur op.53. Koncert zakończyła Etiuda nr 8 „Wilde Jagd” z 12 etiud transcendentalnych Franciszka Liszta. Cykl jednych z najtrudniejszych utworów napisanych na fortepian znajduje się w repertuarze Mariana Sobuli. Jako jeden z nielicznych pianistów podjął się wykonywania wszystkich etiud w ramach jednego recitalu. Jest pierwszym polskim pianistą, który wyda płytę ze wszystkimi etiudami transcendentalnymi. Koncert wieńczący pierwsze warsztaty pianistyczne organizowane przez Szkołę Muzyczną w Domosławiach był także okazją do spotkania lokalnej społeczności.
Marian Sobula
Bardzo spodobało mi się tutaj. Miałem do czynienia z młodymi, zdolnymi ludźmi, którzy chętnie pracowali i bardzo dobrze realizowali moje uwagi. Wykazywali się także inicjatywą, przez co wspólnie spędzony czas okazał się bardzo twórczy. Głównym celem warsztatów było przekazanie młodym pianistom, że czas ćwiczenia na fortepianie jest decydującym elementem, który pozwala na coraz lepszą grę. Jestem zaskoczony frekwencją podczas lekcji otwartych, które odbywały się głównie w godzinach przedpołudniowych, oraz na koncercie. Wypełniona sala wzbudziła we mnie nadzieję, że zainteresowanie muzyką klasyczną jest również w mniejszych miejscowościach, regionach Polski, w których dotychczas nie było nawet instytucji kształcących ludzi w kierunku muzyki. Jest to zjawisko niezwykle obiecujące. Z wielką chęcią przyjadę do Domosławic i Czchowa w przyszłym roku. Wierzę, że dzięki pracy i zaangażowaniu pana Marcina Szlachty oraz pana Dyrektora Kazimierza Wojnickiego we współpracy z panem Burmistrzem Czchowa, Markiem Chudobą, tegoroczne spotkania były wstępem do dalszej współpracy.
Projekt FortePiano został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach programu “Małopolska Wie”.
—
Marcin Szlachta