Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gabriela Stolińska otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Gabriela Stolińska otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

115 uczniów szkół muzycznych, plastycznych i baletowych z całej Polski otrzymało stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość odbyła się 30 października w Sali Balowej Zamku Królewskiego z udziałem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wandy Zwinogrodzkiej.

Pani wiceminister podkreśliła, że spośród grona stypendystów będzie wywodzić się przyszła elita artystyczna naszego kraju.

„To ci młodzi artyści zapewnią z jednej strony kontynuację tradycji polskiej twórczości artystycznej, a z drugiej strony jej rozwój, nowe rejestry, nowe barwy, które w przyszłości dołożą do tego obrazu – powiedziała minister Zwinogrodzka. Wiceminister zaznaczyła, że to dzień wielkiej satysfakcji dla uczniów wyróżnionych stypendium, ale również dla całego grona pedagogów.

W gronie wyróżnionych znalazła się uczennica kierunku „wokalistyka” Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni: Gabriela Stolińska pochodząca z Poręby Spytkowskiej powiatu brzeskiego. Młoda wokalistka rozpoczęła naukę w klasie śpiewu dr Moniki Gruszowskiej w Szkole Muzycznej I st. w Brzesku, a obecnie kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. u tego samego pedagoga. Jest finalistką i laureatką wielu konkursów wokalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej m.in. takich jak: Międzynarodowy Konkurs Wokalny „Bella Voce” w Busku-Zdroju, Międzynarodowy Konkurs Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach,, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Llangollen w Walii, Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego w Seebad Ueckermünde w Niemczech., Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Zygmunta Noskowskiego w Brzesku, Ogólnopolski Konkurs “Moniuszko – twórca romantyczny” w Pacanowie, Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamróz w Kielcach, Ogólnopolskiego Konkursu Wokalny im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Mieczysława Karłowicza  w Krakowie.

Gabriela Stolińska koncertuje głównie w Polsce. Została uznana przez wielu profesorów wokalistyki za wyróżniającą się osobowość artystyczną z predyspozycjami na obiecującą karierę solistyczną w śpiewie klasycznym.

IB