Don't Miss
Home » Kultura » Gmina Borzęcin pisanką tradycyjną stoi

Gmina Borzęcin pisanką tradycyjną stoi

DSC_5441Aż dwudziestu laureatów pochodzących z gminy Borzęcin zdobyło czołowe miejsca w XXV Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z Okresem Wielkanocy, który tradycyjnie organizowany jest przez Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. – To ogromny sukces zważywszy na fakt, że w konkursie udział wzięło ponad 200 uczestników z regionów: tarnowskiego, nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. Również borzęciński ośrodek kultury już od lat wysyła na ten konkurs swoich przedstawicieli. I zawsze przynajmniej kilkoro z nich zajmuje najwyższe lokaty. Śmiało mogę powiedzieć, że w gminie Borzęcin tradycja wydrapywania pisanek ma się bardzo dobrze – chwali swoich podopiecznych Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.

Konkurs ma na celu kultywowanie, podtrzymywanie i dokumentowanie ludowej tradycji zdobnictwa pisanek oraz upowszechnianie plastyki obrzędowej związanej z okresem Świąt Wielkanocnych w regionie tarnowskim, nowosądeckim, limanowskim i gorlickim, kontynuowanie rodzinnych tradycji rękodzieła ludowego poprzez przekazywanie z pokolenia na pokolenie sposobów wykonywania pisanek i plastyki wielkanocnej oraz ochronę dziedzictwa kulturowego Małopolski.

Prace oceniane były w trzech kategoriach: pisanka tradycyjna, jajka zdobione różnymi technikami z wyłączeniem użycia tworzyw sztucznych i gotowych materiałów oraz stoły – stoiska wielkanocne. Jury konkursowe w składzie: Maria Cetera i Urszula Gieroń – etnografowie z Tarnowa oraz Beata Rompała z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu wysoko oceniło prace zgłoszone przez mieszkańców gminy Borzęcin. Szczególne uznanie zyskały pisanki wykonane techniką tradycyjną, która polega na wydrapywaniu różnych motywów na wcześniej zabarwionych jajach.

Laureaci konkursu z gminy Borzęcin:

– w kategorii: Pisanka Tradycyjna – Dorośli Twórcy Ludowi – I miejsce ex-aequo zdobyło dwunastu uczestników w tym: Katarzyna Żurek – opiekunka świetlicy GOK z Przyborowa oraz Karolina Chodacka z Przyborowa. Równorzędne II miejsce w tej kategorii zdobyło 10 uczestników, wśród nich kolejni mieszkańcy Przyborowa: Gabriela Przesławska oraz Bartłomiej Żurek. Wśród pięciu uczestników nagrodzonych III miejscem znalazł się Mateusz Niemiec z Przyborowa.

– w kategorii: Pisanka Tradycyjna – Dzieci – jednym z trzech zwycięzców został Michał Żurek z Przyborowa. Z kolei trzecie miejsce, wspólnie z siedmioma innymi osobami, zajęła Paulina Tomasik z Przyborowa.

– w kategorii: Pisanka Tradycyjna – Młodzież – równorzędne II miejsce przyznano dwóm uczestnikom, w tym Weronice Wesołowskiej z Borzęcina. Aż dwanaście reprezentantek GOK z Borzęcina uplasowało się ex-aequo na III miejscu. Były to: Julita Kołodziejska, Justyna Marek, Natalia Marek, Wiktoria Rechul, Aleksandra Kozioł, Angelika Duda, Justyna Duda, Oliwia Piotrowska, Maria Sworniowska, Anna Sworniowska, Ada Grocholska oraz Dominika Grocholska.

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i piękne prace.

ug