Don't Miss
Home » Kultura » Gnojnik na starej fotografii – promocja albumu

Gnojnik na starej fotografii – promocja albumu

plakat_promocja_albumu128 września o godz. 16.00 w Domu Strażaka w Gnojniku odbędzie się promocja albumu „Gnojnik na starej fotografii” Tadeusza Kowalczyka.

O ALBUMIE:

Album „Gnojnik na starej fotografii” zawiera 450 archiwalnych fotografii wykonanych w różnym czasie. Zdecydowana większość zamieszczonych zdjęć pochodzi z pierwszej połowy XX wieku, a najstarsze sięgają początku drugiej połowy XIX stulecia. Jak pisze autor we stępie do publikacji „Wspólną cechą wszystkich zamieszczonych zdjęć jest to, że dotyczą osób lub miejsc związanych z Gnojnikiem. Zatrzymany na fotografiach czas przypomina osoby, które w Gnojniku się urodziły, mieszkały i pracowały. Dzięki utrwalonym obrazom, możliwe jest również poznanie dawnych miejsc i krajobrazów, po których pozostało tylko wspomnienie”. Przy każdej z fotografii obok krótkiego opisu, podano również datę lub okres, w którym została wykonana oraz jej właściciela.

Obszerny zbiór fotografii zamieszczonych w albumie jest swoistym dopełnieniem monografii Gnojnika pt. „Gnojnik – z dziejów wioski” autorstwa Tadeusza Kowalczyka, która ukazała się w ubiegłym roku. Jak podkreśla autor obu publikacji, aby lepiej zrozumieć książkę niezbędna jest lektura albumu i odwrotnie.

Fotografie w albumie zostały pogrupowane tematycznie i umieszczone są najczęściej w porządku chronologicznym w następujących rozdziałach: „Z krajobrazu wioski”, „Dwór, jego mieszkańcy i goście”, „Szkoła, nauczyciele i uczniowie”, „Kościół, uroczystości religijne i rodzinne”, „W służbie Ojczyźnie” oraz „Zdjęcia rodzinne, portrety”. W publikacji wykorzystano przede wszystkim zdjęcia z kolekcji autora oraz z kilkudziesięciu zbiorów rodzinnych prywatnych osób. Obok nich zamieszczono również fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie oraz Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Obszerne opracowanie albumu sprawia, że jest to unikatowe wydawnictwo w skali całego kraju. Niewiele jest miejscowości w Polsce, które mogą się pochwalić taką pamiątką ze swojej przeszłości. Album został pięknie wydany, duży format (B4), kredowy papier i twarda oprawa sprawiają, że oglądanie zamieszczonych fotografii będzie prawdziwą przyjemnością.

Ten piękny komplet, który stanowią wydana w 2013 roku książka „Gnojnik – z dziejów wioski” oraz album „Gnojnik na starej fotografii”, staje się doskonałym prezentem na 800-lecie Gnojnika, które wypada w 2015 roku.

O AUTORZE:

Tadeusz Kowalczyk urodził się w 1969 roku. Ukończył m.in. studia magisterskie z geografii na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, studia podyplomowe z przyrody na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe z informatyki na Uniwersytecie Śląskim. Jest nauczycielem, a od 2003 roku dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Gosprzydowej.

Mieszka w Gnojniku, interesuje się geografią oraz historią swojej rodzinnej wioski i najbliższej okolicy. Kolekcjonuje archiwalne dokumenty i fotografie związane z historią Gnojnika. Współautor wydanej w 2006 roku książki „Gosprzydowa. Z dziejów wioski i parafii” i autor wydanej w 2013 roku monografii Gnojnika pt. „Gnojnik – z dziejów wioski”.

ck