Don't Miss
Home » Kultura » Indyjska kultura w Dębnie / zdjęcia

Indyjska kultura w Dębnie / zdjęcia

DSC_2833Ponad 200 osób uczestniczyło w kolejnym spotkaniu z cyklu „Spotkań przy Napojach” odbywającym  się w zamku w Dębnie 13 października br. Było to już trzecie spotkanie w ramach projektu RODZIME KRAJOBRAZY, EGZOTYCZNE PEJZAŻE, realizowanego przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Brzesku i Gminy Dębno.
Ideą tegorocznego projektu jest przybliżanie innych kultur w zderzeniu z rodzimą twórczością. Podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie przybliżaliśmy dość odległą i egzotyczną kulturę Indii. Gościem specjalnym tego wieczoru był pochodzący z Indii Shivakumar Shekar, który przez ponad 20 lat pracował jako przewodnik dla obcokrajowców  m. in. w Centrum Archeologicznym w Hampi, indyjskim mieście założonym w 1336 r., a którego ruiny dawnych świątyń zostały w 1986 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.  Shekar pracował także jako przewodnik w Karnataca. Jest autorem kilku publikacji, skryptów dla studentów Uniwersytetu w Bangalore z zakresu zarządzania w turystyce. Posiada certyfikat znajomości indyjskiego dziedzictwa kulturowego wydany  przez UNESCO, Ministerstwo Turystyki oraz Departament Turystyki w Karnatace. Obecnie mieszka w Polsce, w Brzesku. Podczas prawie godzinnej prezentacji przybliżał nam bogate dziedzictwo kulturowe Indii (historię i geografię, religie, filozofię, kulturę, kuchnię….). Mimo iż w Polsce mieszka dopiero od 1,5 roku, już świetnie radzi sobie z zawiłościami języka polskiego. Jego wypowiedzi były wielokrotnie nagradzane oklaskami.
Kolejnym gościem tego jesiennego wieczoru była Magdalena Niernsee – absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom na Wydziale Grafiki), która ukończyła również prestiżową Wyższą Szkołę Tańca Kathak, Kathak Kendra w New Delhi. Jest jedną z trzech fundatorek Fundacji ArtIndialog promującej artystów indyjskich w Polsce i otwierającej drogę do dialogu międzykulturowego. Posiada wieloletnią praktykę pedagogiczną i sceniczną, prowadzi warsztaty i lekcje w zakresie tańca indyjskiego, którego bogate walory  w sposób profesjonalny zaprezentowała podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie. Tańcom towarzyszył pokaz slajdów.  Na koniec pod Jej czujnym i fachowym okiem odbył się krótki kurs nauki tańca indyjskiego, w którym najpilniejszymi uczniami okazali się najmłodsi uczestnicy – spora grupka dzieci, które wdzięcznie i z gracją naśladowały swoją nauczycielkę. .

Ostatnim punktem spotkania było otwarcie wystawy fotograficznej „Mera Bharat”, której autorką jest Małgorzata Duśko-Shekar – plastyk, konserwator zabytków, artysta fotograf. Jest też założycielką  Bocheńskiego Towarzystwa Fotograficznego, jako fotoreporter współpracowała z tygodnikiem Temi. Fotografuje i wystawia swoje prace od 2003 roku. Tematem przewodnim Jej prac jest człowiek, bo jak mówi Autorka, w każdym jest coś co popycha do działania, coś głębszego, coś co można na chwilę skraść i utrwalić na papierze fotograficznym. Dużo podróżuje, poznaje różne kraje, ich obyczaje, kulturę… Jej wrażenia z podróży do Indii  uchwycone  w kadrze aparatu fotograficznego,  możemy oglądać na wystawie „Mera Bharat  – osobisty obraz Indii w obiektywie” do 17 listopada br. w Muzeum Zamek w Dębnie.  Dopełnieniem indyjskich klimatów podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie była filiżanka aromatycznej herbaty indyjskiej – caj masala.

ug / IB

Foto. Bogusław Hajduk