Don't Miss
Home » Kultura » IX Świętojańska Noc Muzealna w Zamku w Dębnie – zdjęcia

IX Świętojańska Noc Muzealna w Zamku w Dębnie – zdjęcia

DSC_2188-nIX Świętojańska Noc Muzealna w Zamku w Dębnie odbyła się w kilku odsłonach. Otwierając wystawę ze zbiorów myśliwego i kolekcjonera pana Wiesława Szury z Ciężkowic zatytułowaną „Myśliwy w starej fotografii” wzbogaconą licznymi trofeami myśliwskimi a także  urokliwymi przykładami rzemiosła artystycznego o tematyce łowieckiej, świętowano przypadające w tym roku 90-lecie działalności Polskiego Związku Łowieckiego.

Przy tej okazji nie mogło zabraknąć akcentów myśliwskich, duże wrażenie na zebranych zrobiły prezentacje psów myśliwskich z hodowli znanego kynologa pana Wojciecha Tarnowskiego z Tarnowa oraz prezentacja myśliwych z sokołami krakowskiego PZŁ „Sokole Gniazdo”.

Ciekawą edukację myśliwsko-wokalną prezentując sygnały myśliwskie opatrzone komentarzem, prowadził zespół sygnalistów myśliwskich  „HAGART” z Krakowa.

Tarnowska  Organizacja  Łowiecka z okazji jubileuszu 90-lecia PZŁ wydała pamiątkowy medal. W uznaniu za wspieranie kultury łowieckiej Zamek w Dębnie otrzymał takie wyróżnienie. Pamiątkowy medal  z rąk  Prezesa PZŁ Oddziału Tarnowskiego Henryka Gąsiora odebrała Kierownik Zamku Krystyna Gurgul.

W Sali Koncertowej zamku miała miejsce prezentacja przedpremierowa filmu muzycznego” MINUCYJE” zespołu „ANAKONDA„ z Tarnowa, realizowanego między innymi wokół zamku w Dębnie, także i tutaj nie zabrakło widowni. Z dużym zainteresowaniem w tym roku spotkały się dwa konkursy. Z uwagi na dużą ilość zgłoszeń w  konkursie „NA NAJPIĘKNIEJSZY WIANEK ŚWIĘTOJAŃSKI” i duże walory artystyczne wykonanych wianków Jury zdecydowało się  przyznać  aż sześć nagród. W konkursie „NA NAJPIĘKNIEJSZY STRÓJ ŚWITEZIANKI” szczególne wyróżnienie i uznanie przypadło w udziale pani Danucie Gębiś florystyce z Woli Rzędzińskiej, która zaprezentowała projekt spódniczki, kapelusza i kolii w całości wykonanych z flory. Pozostałe trzy nagrody trafiły do rąk młodych Świtezianek reprezentujących szkoły Gminy Dębno. Prowadząca warsztaty wicia wianków Katarzyna Pacewicz-Pyrek oblegana przez liczne grono uczestników warsztatów wicia wianków wykorzystała cały zgromadzony materiał florystyczny. Na zakończenie wieczoru w dużym skupieniu publiczność wysłuchała koncertu  Zespołu  Muzyki  Dawnej z  Zamku Królewskiego na Wawelu „FLORIPARI”, w repertuarze najpiękniejszych pieśni miłosnych dworów europejskich.

Przypomnijmy, że organizatorów wspierali partnerzy projektu: Kwartet na Przedgórzu oraz partner wystawy Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie.

 


gck/IB

Foto – Maciej Mazur IB