Don't Miss
Home » Kultura » Jesienne Spotkania przy Herbacie

Jesienne Spotkania przy Herbacie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, oddział Muzeum Zamek w Dębnie zaprasza na jesienne spotkanie z muzyką i wyjątkową kolekcją. W niedzielę, 7 października o godz. 17:00 będziemy gościć w naszym zamku pianistkę Ninę Kuźmę-Sapiejewską i kolekcjonerkę Teresę Waydowicz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Nina Kuźma-Sapiejewska urodziła się w Warszawie. Studia muzyczne ukończyła na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof.  Lucjana Galona – ekscentrycznego pianisty i pedagoga, ucznia szkockiego wirtuoza Fryderyka Lamonda, który z kolei pobierał nauki u Franciszka Liszta i Johannesa Brahmsa. Od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak często odwiedza swój rodzinny kraj. Kocha Chopina, bo, jak sama mówi – (…) to największy kompozytor na fortepian. The New York Times prezentuje ją jako „znakomitą interpretatorkę Chopina” a The Washington  Star” określa jako „absolutnie pierwszą klasę.”  The Washington Post pisze o jej „elektryzującym  koncercie“. Kuźma-Sapiejewska daje koncerty na całym świecie.

7 października zagra dla publiczności na zamku w Dębnie w koncercie „Recital romantyczny – Muzyka i Poezja”. Wspaniałym dopełnieniem wydarzenia będzie prezentacja poezji w wykonaniu córki artystki – amerykańskiej aktorki Ewy Marii Wójcik. Zaprezentowane zostaną utwory największych polskich twórców jak m.in. Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin czy Juliusz Słowacki. Spotkanie wpiszę się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Teresa Waydowicz jest z wykształcenia pedagogiem i muzykiem. Od 2002 roku prowadzi w Tarnowie Szkołę Muzyczną Yamaha, która zajmuje się prowadzeniem zajęć nauki śpiewu i gry na instrumentach. Poza pracą zawodową słynie z wystaw własnych kolekcji. W Muzeum Okręgowym prezentowała wystawy lalek (największa w Polsce) oraz biżuterii. Wystawa pt. „Muzyczna Odyseja”, której wernisaż odbędzie się podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie, będzie składać się ze starych wyjątkowych instrumentów, starych nut i innych akcesoriów związanych z szeroko pojętym tematem muzyki. Ekspozycja będzie czynna do 30 listopada. Kuratorem jest kierownik oddziału Muzeum Zamek w Dębnie Krystyna Gurgul.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl