Muzeum Zamek w Dębnie obchodzi 35 lat istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęto w 14 kwietnia w niedzielę „Wiosennymi spotkaniami przy kawie”, które tym razem miały wyjątkowy charakter.
Gospodarze muzeum potraktowali jubileusz jako okazję do uhonorowania osób dla muzeum szczególnie zasłużonych. Podziękowania odebrała Lidia Luchter – Krupińska, która tworzyła muzeum, a następnie przez trzydzieści lat nim kierowała. Na podziękowania zasłużył również ks. prałat Marian Majka, który w imieniu parafii w Dębnie podarował muzealnikom mszał niemiecki z XVIII stulecia. – Dziękuję też całej załodze zamku, która przez lata dokładała wszelkich starań, by nabierał on blasku – podkreślała Krystyna Gurgul, kierownik muzeum.
Zanim ulokowano tu jakiekolwiek ekspozycje obiekt musiał być wyremontowany. Zajęło to prawie 30 lat. – To chyba jedyny przypadek, gdy wybudowanie zamku trwało krócej niż jego remont. Były to jednak inne czasy – wspominał Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
W roli gwiazdy wieczoru wystąpiła sopranistka Paulina Martini z programem znanych włoskich przebojów, które wyraźnie przypadły do gustu publiczności. W finale wspierał ją Raffaele Esposto, mieszkający od pięciu lat w Tarnowie włoski restaurator. – Łatwiej jest gotować, bo to robię od kilkunastu lat. Spiewam tylko od czasu do czasu.
Goście wieczoru mieli również okazję jako pierwsi obejrzeć nowo utworzoną ekspozycję w pomieszczeniu byłej szatni „Salonu Pani”. Pokój ten wyposażony w XIX wieczne meble z epoki Empire i Biedermeier oraz cenne obrazy i bibeloty prezentuje pomieszczenie kobiety ziemianki, których w XIX wiecznej historii zamku nie brakowało. Zgodnie podkreślano, że podniesie to jeszcze bardziej turystyczną atrakcyjność zamku, który dla Gminy Dębno ma wyjątkowe znaczenie.
Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć wystawę prac malarskich nauczycieli plastyki z Placówek Wychowania Pozaszkolnego zrzeszonych przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Krakowie.
—
IB
Fot. Bogusław Hajduk