Don't Miss
Home » Kultura » „Kameralne Spotkania Muzealne” na zamku w Dębnie

„Kameralne Spotkania Muzealne” na zamku w Dębnie

W niedzielę, 2 września br. o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Zamek w Dębnie, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie na trzecią edycję „Kameralnych Spotkań Muzealnych”.

Motywem przewodnim spotkania będzie otwarcie wystawy rzeźb Antoniego Osmędy „Czas świętych zatrzymany w drewnie”. Twórca od najmłodszych lat zafascynowany jest sztuką sakralną. Pasję do rzeźbiarstwa wywiódł z młodzieńczej fascynacji lokalnymi kapliczkami i figurami. Początkowo rzeźbił wyłącznie „dla siebie”. Po pewnym czasie został zauważony przez znawców kultury, m.in. Adama Bartosza, ówczesnego Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Osmęda jest twórcą wielu przydrożnych kapliczek, które spotykamy przy lokalnych drogach. Rzeźbi także postaci z bajek oraz z życia wsi, historyczne legendarne i wiele innych. Słynie także z szopek bożonarodzeniowych. Cały czas doskonali swój warsztat. Ma za sobą wystawy m.in. w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, tarnowskim Pałacu Młodzieży czy krakowskiej Cepelii.

Jak sam mówi: Ja nie robię tego dla pieniędzy, tylko dla swojej przyjemności. Cieszy się dusza, że mogę je pokazać, tą cząstkę moich prac, że zostaną one gdzieś na świecie jako pomniki po moim trudzie  i pocie. Moje szopki, figury, świątki można spotkać w Austrii, Italii, Niemczech, Belgii, Francji, Angliii Stanach Zjednoczonych, nie mówiąc o naszym kraju. („Zatrzymany czas w rzeźbach Antoniego Osmędy”, Julian Hebda, 2008).

Muzyczną oprawę wernisażu zapewni utalentowany wojnicki gitarzysta Łukasz Wełna w rockowym programie „Wariacje gitarowe na temat muzyki dawnej”.

„Kameralne Spotkania Muzealne”, to cykl organizowany od 2016 roku, którego celem jest promowanie artystów, głównie z subregionu tarnowskiego, ale nie tylko. Nawiązując do historii zamku, wydarzenie organizowane jest w sali rycerskiej – dawnej świetlicy.

Partner: Dębińskie Centrum Kultury.

Wstęp wolny.

IB

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl