Don't Miss
Home » Kultura » Koncert Noworoczny w Lusławicach

Koncert Noworoczny w Lusławicach

plakat_1W Zespole Szkół i Przedszkola, równocześnie siedzibie Szkoły Muzycznej I stopnia – w Domosławicach, miała miejsce konferencja prasowa, zorganizowana przez Dyrektora Kazimierza Wojnickiego. Głównym tematem była promocja Koncertu Noworocznego, który odbędzie się już 23. stycznia od godz. 17.00 w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego – kolejne ogromne przedsięwzięcie, jakiego podjęła się Szkoła Muzyczna I stopnia w Domosławicach.

W pierwszej części wystąpią najmłodsze dzieci – zespoły rytmiczne, czyli klasy II i III cyklu dziecięcego szkoły muzycznej, pod kierunkiem nauczycieli Adriany Olszówki oraz Żanety Dudek, prezentując interpretacje przestrzenno-ruchowe słynnych utworów klasycznych, jak „W grocie Króla Gór” Edwarda Griega, „Polka Pizzicato” Leo Delibesa, „Musette” Mozarta, „Humoreska” Dworzaka, czy „Badinerie” J.S.Bacha. To będzie szczególnie ważny dzień i występ dla klas trzecich, gdyż to ich dyplomowy występ (w klasie III kończą naukę Rytmiki). Należy im życzyć powodzenia, a zapowiada się prawdziwe widowisko pełne ruchu, barw, tańca, wzbogacone o efekty świetlne… – poinformowała Aleksandra Bošković-Różak. W II części wystąpi chór i orkiestra szkolna, wspomagane przez nauczycieli szkoły muzycznej, solistki oraz chór kameralny z Jurkowa. W sumie około 200 artystów wystąpi równocześnie na scenie sali koncertowej Lusławickiego Europejskiego Centrum Muzyki. Orkiestra wykona „Taniec węgierski” Brahmsa, „Szeherezadę” Rimskiego-Korsakova, fragment z baletu „Ognisty Ptak” Strawińskiego, utwory Webbera i Delibesa oraz Orffa „O Fortuna” z „Carminy Burany” – wielkie utwory muzyki klasycznej, bardzo rzadko wykonywane przez orkiestry szkół muzycznych – dowiedzieliśmy się od Waldemara Gronia, dyrygenta, autora oraz kierownika sekcji instrumentów dętych.

Chyba spełnia się nie tylko marzenie artystów, którzy tego wieczora wystąpią u Mistrza Pendereckiego, ale i samego Maestro, gdy powstawało Europejskie Centrum Muzyki Jego imienia w nikomu nie znanych Lusławicach, na pięknej wsi – szansa dla najzdolniejszych muzyków z różnych stron Polski i świata (Akademia Muzyczna na wsi). A że niemal po sąsiedzku powstała Szkoła Muzyczna I stopnia w Domosławicach i ma aspiracje, by „sięgać gwiazd” (jak mówi utwór – przesłanie szkoły „Ad Astra” /Do Gwiazd/, którego premierowe wykonanie można było usłyszeć podczas pierwszego z tak potężnych organizacyjnie koncertów, w którym zaprezentowano dwuletni dorobek artystyczny szkoły, zorganizowanego w czerwcu ubiegłego roku, na podsumowanie roku szkolnego) – to i Lusławice stają się miejscem, w którym mają taką szansę i oni – uzdolnione muzycznie dzieci z małych miasteczek i okolicznych wsi… Dzięki wsparciu samego Mistrza Pendereckiego i przychylności Dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Adama Balasa oraz nawiązanej współpracy gminy Czchów, władz samorządowych gminy, Dyrektora Szkoły Muzycznej w Domosławicach i przede wszystkim dzięki ogromnej pasji, kreatywności i szerokiemu myśleniu nauczycieli szkoły muzycznej – muzyków, artystów, kompozytorów, dyrygentów… twórców – marzenia stają się rzeczywistością.

Na Koncert zostały rozesłane zaproszenia, sala pomieści jedynie 650 osób, a zainteresowanie jest spore, jednak warto kontaktować się bezpośrednio w tej kwestii z biurem Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach.

Warto podkreślić, że oprócz strony dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczej szkoły, w działającej od trzech lat w gminie Czchów, w niewielkich Domosławicach – Szkole Muzycznej I stopnia – zwraca się szczególną uwagę na stronę artystyczną kształcenia. To jedyna taka szkoła, która korzystając dzięki składanym przez gminę wnioskom ze środków zewnętrznych, dba o ciągły rozwój i wysoki poziom edukacyjny swoich uczniów „rzucając ich jednocześnie na głęboką wodę”. Tu uczniowie mają możliwości występowania ze swoimi nauczycielami, mentorami (niezastąpiony kontakt twórczy – Mistrz-uczeń), tu mają możliwość koncertowania na profesjonalnych scenach przed wymagającą publicznością, spróbowania swoich sił w orkiestrze, co jest sporym wyróżnieniem dla najlepszych instrumentalistów, wymaga ogromnej pracy, ale i daje satysfakcję, pozwala na koncerty poza granicami kraju. Warto podkreślić, że orkiestra, powstała w marcu ubiegłego roku i debiutowała podczas Gali Tygodnia Domosławic w Lusławicach – koncertu finałowego na początku czerwca 2014., już tego samego miesiąca wyruszyła w swoje pierwsze tournee do Niemiec, gdzie zyskała uznanie słuchaczy. W listopadzie orkiestra uczestniczyła w koncercie w słowackiej Żylinie, gdzie również odniosła sukces, a goszczący ich organizatorzy koncertu nie mogli uwierzyć, że orkiestra niemal debiutuje, a sama szkoła muzyczna istnieje dopiero od trzech lat. Uczniowie bowiem prezentują naprawdę wysoki, doceniany poziom. Od początku repertuar orkiestry opiera się na wielkich utworach muzyki klasycznej: Beethoven, Rossini, Ravel, Chopin, czy Brahms… Takie utwory światowej klasyki grają nasi uczniowie!

Od ponad roku działająca w szkole klasa wokalno-aktorska ostatnio zaprezentowanym repertuarem Z Kabaretu Starszych Panów robi furorę nie tylko w gminie, ale ze swoim Koncertem jest zapraszana do sąsiednich gmin.

Po raz pierwszy uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia z Domosławic wzięli udział w przesłuchaniach makroregionalnych (odpowiednik olimpiad przedmiotowych o szerokim zasięgu, kolejnym etapem są już przesłuchania centralne). Członkowie jury, profesorowie o znacznym dorobku artystycznym i muzycznym, wysoko ocenili ich umiejętności – podaje Dyrektor Kazimierz Wojnicki – ogromny szacunek dla nauczycieli, którzy zdecydowali się, by przygotować uczniów na takie wyzwanie, to już bardzo wysoki poziom, do którego dochodzą uczniowie z rodzin muzycznych, najlepsi, którzy mają dodatkowo do ćwiczeń wysokiej klasy instrumenty. To warto podkreślić, nasze dzieci, mając możliwość korzystania z dobrych instrumentów, mają szansę dorównać najlepszym.

Do etapu Centralnego dostał się Stasiu Karwala (12 lat), gra u nas od dwóch lat dopiero i, co ciekawe, wcześniej nie uczył się gry na akordeonie w ogóle. Uczy się w jednostce organizacyjnej domosławickiej szkoły – w Dobrocieszu. Warto wspomnieć, iż Szkoła Muzyczna I stopnia w Domosławicach obejmuje swoim działaniem również jednostki organizacyjne szkoły w gminach: Iwkowa, Gromnik, Dębno i Wojnicz, natomiast w organizacji jest przewidywana od września kolejna – w gminie Łososina Dolna – w Tęgoborzy.

Również wielkie wyróżnienie spotkało Gabrielę Gogolę – jedzie na warsztaty do Stanów, do Kalifornii.

Równie atrakcyjnie pod względem występów artystycznych, związanych z wyjazdami zagranicznymi naszych uczniów przedstawia się rok 2015. W ramach programu Erasmus+ planujemy wyjazd naszych uczniów do Włoch, Grecji, Rumunii, Hiszpanii, w dalszym terminie – na Słowację.

Szkoła ogółem liczy 553 uczniów na 3-ech rocznikach, których uczy 76 nauczycieli muzyków, artystów, w większości samych koncertujących i poszerzających swój dorobek artystyczny. Działalność szkoły jest jednak wspierana szeroko nie tylko przez władze samorządowe gminy Czchów, ale lobbowana przez rodziców dzieci, które tu się uczą i osiągają sukcesy. To dzięki nim, ich wytrwałości i chęci organizacji dojazdów, dzieci mogą korzystać z nauki w Szkole Muzycznej I stopnia w Domosławicach, co podkreśla tak dyrektor, jak i nauczyciele wyrażając swoją ogromną wdzięczność. Poziom artystyczny szkoły będzie można ocenić, biorąc udział w Koncercie Noworocznym 23 stycznia w Lusławicach. Na pewno o nim napiszemy, niekoniecznie z poziomu samej publiczności.

czasczchowa.pl