Don't Miss
Home » Kultura » Koncert w Pałacu Goetzów / Emanacje

Koncert w Pałacu Goetzów / Emanacje

DSC_9275Koncert Sekstetu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w pałacu Goetzów w Brzesku zgromadził w niedzielne popołudnie 8 września miłośników muzyki klasycznej z całego regionu.

Było to jedno z pierwszych wydarzeń jakie pozwoliło mieszkańcom nie tylko na wysokie doznania związane z muzyką Czajkowskiego i Brahmsa, ale również na podziwianie odnowionych pałacowych wnętrz. Z pewnością oba te fakty spowodowały, że kilkaset zaproszeń na to wydarzenie rozeszło się w oka mgnieniu.

Koncert w pałacu Goetzów-Okocimskich w Brzesku został zorganizowany w ramach festiwalu „Emanacje” obejmujących kilkadziesiąt koncertów i spektakli operowych w całej Małopolsce uświetniających Jubileusz Osiemdziesiątych Urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Przed publicznością wystąpił Sekstet Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w składzie: Piotr Tracholik – skrzypce, Kinga Tomaszewska – skrzypce, Dariusz Korcz – altówka, Sandra Kałuża – altówka, Natalia Woźniak – wiolonczela, Łukasz Frant – wiolonczela.

W programie koncertu znalazły się m.in. utwory: Johannes Brahms – Sekstet smyczkowy G-dur oraz Piotr Czajkowski – Sekstet smyczkowy „Souvenir de Florence”.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku w Warszawie. Do wybuchu II wojny światowej zespół prowadził jego założyciel Grzegorz Fitelberg. Reaktywowana po wojnie w Katowicach orkiestra niezmiennie jest uznawana za wiodącą polska orkiestrę symfoniczną, pełniącą rolę ambasadora polskiej kultury i występującą na całym świecie. Zespół miał zaszczyt współpracować z jednymi z największych kompozytorów drugiej połowy XX wieku – Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł.

UWAGA! Kolejny koncert w Pałacu Goetzów już 22 września o godz. 18:00

Lutosławski Quartet:

Jakub Jakowicz – I skrzypce
Marcin Markowicz – II skrzypce
Artur Rozmysłowicz – altówka
Maciej Młodawski – wiolonczela

Wstęp tylko za okazaniem biletu. Bezpłatne bilety będą dostępne od 18 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku.

IB

Foto-Hajduk